Černá Hora - to není jen polehávání na plážích!
Prožít dovolenou pobytem v přímořském letovisku, dny trávit na zlatých plážích a při koupání v azurovém Jadranu se kochat výhledem na kulisu vysokých hor – i takový model rekreace v Černé Hoře je možný. Ale většina lidí, kteří tuto malebnou zemi navštívili, se shoduje: „Byla by věčná škoda nevidět krásy nedotčené přírody a nepoznat osobitý národ hrdých Černohorců.“ Že to zní trochu starosvětsky? Ovšem je to tak! Černá Hora (Montenegro) získala přívlastek „ekologická“ země. A zdravé vlastenectví je národní rys, jehož si návštěvník nemůže nevšimnout.
Nenazývejte jejich zemi Jugoslávií
Černá Hora patří mezi tak zvané země bývalé Jugoslávie. To není radno před Černohorci říkat. Reagují asi tak, jako kdyby cizinec v Česku řekl: „Vy jste bývalý protektorát Čechy a Morava.“ Samostatný stát Crna Gora vznikl v 15. století v dobyvateli nepřístupných horách. Pro české národní buditele v 19. století byli Černohorci tak silným vzorem, že se část jejich národního kroje – typická čapka s perem – stala doplňkem úboru českých sokolů. Vůbec není na škodu seznámit se s dějinami Černé Hory ještě před cestou do ní.
Mapy musí být základem cestovní výbavy
Do Montenegra, od roku 2006 opět samostatného státu, je asi nejlepší cestovat letadlem. Letenky je možno sehnat i velmi levně. Na cestu stačí dobré pevné boty (a turistické sandály), spacák, karimatka, stan a trocha outdoorového oblečení. Co je nejdůležitější: mapy a popisy tras (dají se koupit v ČR, na místní značení nelze spoléhat) a dále foťák s dostatečně kapacitní kartou. Metropole Podgorica s letištěm je krásná, ale její prohlídku je lepší nechat si na konec výletu. Poznávání Montenegra je možno začít návštěvou národních parků: Biogradské Gory, Lovćenu, Skadarského jezera, Prokletije a zejména Durmitoru, biosferické rezervace UNESCO. Horská jezera, skalnaté štíty, hluboká údolí, daleké výhledy, čistý vzduch a absolutní klid uvádějí do až euforických stavů. Silným zážitkem je i setkávání s místními lidmi v horách. „Na salaši vám prodají výtečný sýr a zároveň vás seznámí s historií a současností státu. Ze strmé stráně seběhne osmdesátiletá stařenka s otýpkou roští. Jde s vámi, sotva jí stačíte. A mezi řečí se dozvíte, že to je vydávaná zdejší básníka,“ líčí atmosféru jeden z návštěvníků.
Jaderské moře uleví toulavým nohám
Skoro mysticky působí starobylá města: Bar, Budva, Herceg Novi či Kotor s nejcennějšími historickými památkami Černé Hory. Sto let staré vojenské stavby, upomínají na historický paradox: za první světové války se sem dostalo dost Čechů obdivujících Černohorce, bohužel byli v uniformách rakousko-uherské armády, která Černou Horu obsadila. Odpočinkem se stane návrat do Podgorice. Koupání v Jaderském moři bude po fyzicky náročných horských túrách nejlepším balzámem.
Poslat nový komentář