Island - země ledu a ohně

Ledová pole na Islandu

Země kontrastů - to je Island. Země ledovců i gejzírů a geotermálních pramenů, země sopek i sněhu, pastvin i rozsáhlých lávových pustin či drsných vysokých hor. Na tomto místě zůstává téměř nedotčená příroda sama sebou a všechny návštěvníky ohromuje svou sílou, krutostí, ale také krásou a rozmanitostí. Objevte s námi tajemství tohoto magického ostrova!

Island - Země rybářů a drsných lidí

Island si získal několik přídomků. Jedním z nich je označení státu jako země rybářů a drsných lidí. Ačkoliv toto pojmenování obdržel již ve středověkých ságách, dodnes je rybářství důležitou složkou hospodářství. Možná jste zaznamenali diskuze o zákazu či povolení lovu velryb. V současnosti je povolen komerční lov 39 kusů ročně. Velrybí maso tedy můžete legálně ochutnat ve vybraných, avšak drahých restauracích. Za těmito skvostnými zvířaty se můžete vydat také na širé moře. Jinde ve světě musíte pro tento zážitek vyvinout značné úsilí, ovšem na Islandu je pozorování největších savců dobře dostupné. Nabídky přístavů, které takovéto výpravy provozují, jsou rozmanité a dobře dohledatelné, navíc narazíte cestou na spoustu reklamních letáků.

Nejstarší parlament Alting a lidé na Islandu

Úsloví o drsných lidech tak pravdivé už ale není. Ač se jedná o Seveřany s drsnou slupkou, v jádru jsou to milí a vstřícní lidé. Cizince mají rádi, rádi si s nimi povídají a také vždy pomohou rozlousknout kdejaký v kontinentální Evropě neřešitelný problém. V zemi s velmi dobrou sociální politikou a jednou z nejnižších kriminalit na světě se budete cítit velmi bezpečně a klidně. Islanďané se také pyšní Altingem - nejstarším parlamentem na světě. Založen byl v roce 930 na místě Tingvellir (v překladu Sněmovní pláně) a váže se k němu poutavá historie. Dodnes je toto místo posvátné, a přestože Alting zasedá v Reykjavíku, o významných záležitostech jednají poslanci jako jejich předci na Tingvellir u Skály zákonů.

Island - Nejzachovanější přírodní krásy Evropy

Ještě jedním nej se může Island chlubit, a to nejzachovalejším životním prostředím v Evropě. Navštívit byste určitě měli některý ze čtyř národních parků Jökulsárgljúfur , Snaefellsness, Tingvellir či Skaftafell . V parku Jökulsárgljúfur prozkoumáte kaňon řeky Jökulsá á Fjöllum a množství jejích vodopádů. Nejznámější jsou Hafragilfoss, největší vodopád Eropy Dettifoss a velmi impoznatní Sellfoss. Většinu přírodních úkazů Islandu můžete pozorovat na jednom místě - v parku Snaefellsness. Park je dobře dostupný z Reykjavíku. Turisticky velmi oblíbenou oblastí je Landmannalaugar. Uvědomíte si zde, jak mocná matka Země je. I velmi omezenou florou je toto území kouzelně pestrobarevné a rozmanité. Při cestování po Islandu uvidíte pestře zbarvené a rozličně tvarované skály, lávová pole a žhavé výpary a bublající vodu. Nemáte-li prostor na dlouhé výlety, projeďte se alespoň k nejznámnjšímu islandskému Velkému gejzíru a nekrásnějšímu vodopádu Gullfoss. Není divu, že spokojení Islanďané jsou po všech stránkách na svou zemi velmi hrdí!

Poslat nový komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Více informací o možnostech formátování

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.
To prevent automated spam submissions leave this field empty.