Vítejte ve městě, které nikdy nespí!

Když v roce 1625 Nizozemci zakládali v Novém Světě toto město, nikdo netušil, že se jednou stane světovým centrem obchodu, politiky, diplomacie, kultury, módy i nákupů. Již v roce 1790 byl New York největším městem Spojených států. Dnes se o něm hovoří jako o vzrušující pulzující metropoli, která nikdy nespí. Co tedy Big Apple nabízí svým návštěvníkům?

Město mrakodrapů

V povědomí lidí se za jménem New York skrývá svobodomyslná, moderní metropole plná monumentálních mrakodrapů, pestré směsice národností a stovek jazyků. A vskutku, nejcharakterističtějším znakem New Yorku jsou mrakodrapy. Napočítáte jich tu 5600 a zhruba 50 z nich dosahuje větší výšky než 200 metrů. Tato čísla udržují městu světové prvenství v počtu mrakodrapů. Ani nemusíme hledat žádná složitá opodstatnění. To cena půdy ve vysoce zalidněné oblasti vyháněla stavby doslova do oblak. Ne všechny budovy jsou vystavěny ve stejném moderním duchu. Výrazně se odlišuje stavba Woolworth Building postavená v novogoticém stylu nebo Chrysler Building - zástupce art deco označovaný za architektonický skvost města. Turisty nejnavštěvovanější je však Empire State Center, jenž je po pádu Dvojčat znovu nejvyšší stavbou města. Na místě Dvojčat - nejvyšších mrakodrapů světa - náležících do komplexu Světového obchodního centra bude zakrátko otevřena Věž svobody a dva bazény s umělým vodopády a jmény obětí útoku 11.září.

Na Manhattan na Pátou Avenue, Wall Street nebo za Sochou Svobody

Většina turistů směřuje pouze na Manhattan. Lákadlem je pověstné nakupování na Páté Avenue - nejdražší nákupní ulici na světě. Můžete se odtud vypravit do nedalekého Metropolitního muzea. Největší muzeum Států uchovává až 2 miliony uměleckých děl. Další významnou ulicí je Wall Street, která se stala sídlem celosvětově významné newyorské burzy. Nejpopulárnější destinací však zůstává výlet k Ostrovu Svobody a k Soše Svobody. Dílo Francouzů Eiffela a Bertholdiho bylo v roce 1886 věnováno v Paříži prostřednictvím amerického velvyslance Spojeným státům a od sklonku 19. století tak americký symbol svobody vítal všechny připlouvající imigranty.

Za zelení do Central Parku, za kulturou na Broadway

Budete-li už přesyceni neutichajícím shonem a chaosem, utečte za zelení Central Parku. Odpočívat se dá u krásných rybníků a jezírek. Aktivnější jedince potěší místní tenisové kurty či ledová kluziště. V parku můžete navštívit i venkovní divadla nebo ZOO. Pro ty, kdo hledají vskutku světové kulturní zážitky, pak doporučujeme zaměřit se na Broadway.

Letenky: Praha - New York

Poslat nový komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Více informací o možnostech formátování

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.
To prevent automated spam submissions leave this field empty.