Petrohrad - ruské okno do Evropy

Petrohrad

Oknem do Evropy měl být carovi Petru Velikému Petrohrad. Dnes můžeme potvrdit, že tento záměr se ruskému panovníkovi povedl dokonale. Legendární město vystavěné za velkého úsilí na močálech řeky Něvy bylo jedním z kulturních středisek Evropy, v současnosti je druhým největším městem Ruské federace a jedním z nejdůležitějších ruských přístavů. Město je pověstné ohromující krásou, památkami dokumentujícími mnohé významné historické události a nezapomenutelné pro letní petrohradské bílé noci.

Petrohrad - okno do Evropy

V roce 1703 započal ruský car Petr Veliký realizovat sen o výstavbě nového města, které by celé Rusko sblížilo ekonomicky i politicky s ostatní Evropou. V bažinách v deltě řeky Něvy ústící do Finského zálivu tak začalo na více než 40 ostrovech navzájem propojených 300 mosty postupně vyrůstat nové město. Toto město dostalo po svém zakladateli jméno Sankt Petěrburg - Petrohrad. Od roku 1712 do roku 1919 bylo také hlavním městem Ruska. V letech 1924 až 1991 bylo známo pod jménem Leningrad. Dnes, znovu do Petrohradu, přijíždějí turisté z celého světa obdivovat široké bulváry, honosné paláce, parky s fontánami a důmyslný systém kanálů a mostů. Někteří o městu tvrdí, že je to svět sám pro sebe. Vskutku, atmosféra výstavní metropole vás dokáže zcela pohltit a odtrhnout od reality.

Petrohradská nej

Dá se říci, že město má tři hlavní náměstí. Náměstí Děkabristů se sochou Měděného jezdce, náměstí Ostrovského se sochou Kateřiny Veliké a Palácové náměstí, které vede k světoznámé Ermitáži. Někteří si budovu vybaví spíše pod názvem Zimní palác. Jednalo se o jedno z carských sídel a dodnes je neskvostnější stavbou Petrohradu. Postavit jej nechala dcera Petra Velikého - Alžběta. Překrásné jsou interiéry bohatě zdobené zlatem. Milovníci výtvarného umění ale spíše ocení obrovskou galerii s třemi miliony uměleckých děl evropských autorů. Vzniku galerie vděčíme Kateřině Veliké. Na uvedeném Palácovém náměstí nepřehlédnete Alexandrův sloup - největší svého druhu na světě. V Petrohradu zhlédnete také jednu z největších katedrál na světě - katedrálu svatého Izáka. Budova dosahuje výšky 100 metrů a zlatou kupoli pokrývá 100 kg čistého zlata. Historie praví, že stavba byla zrealizovaná za 40 let 440 tisíci dělníky. Jednou z nejnavštěvovanějších památek je Petropavlovská pevnost s katedrálou Petra a Pavla a Kateřinský palác s věrnou kopií Jantarové komnaty - místnosti vykládané jantarem a zlatem. Za návštěvu při cestování po Petrohradu stojí také palácový komplex Petrodvorec nebo prohlídka křižníku Aurora.

Poslat nový komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Více informací o možnostech formátování

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.
To prevent automated spam submissions leave this field empty.