Po Indii jedině vlakem

Indie je zemí s nejrozsáhlejší železniční sítí na světě. Denně železnici využije na 19 milionů pasažérů a přepraví 2,3 milionů tun zboží. Indická železnice je největším zaměstnavatelem v zemi, zaměstnává přes 1 milion lidí. Jde o státní podnik. Za přepravu v celé zemi je zodpovědné indické ministerstvo železnice. Říká se, že kdo nejel v Indii vlakem, jako by tam ani nebyl. V následujících řádcích naleznete praktické informace k cestování vlakem po Indii.

A jak se vlakem po Indii cestuje?

Vybrat si můžete z osmi tříd. První třída 1A je vskutku luxusní. Je nejdražší, a tudíž nejméně využívaná. Vagóny jsou plně klimatizovány, k dispozici jsou lůžka na přenocování, ručníky, přikrývky a jídlo. Vše je v ceně. Do jednotlivých uzavíratelných kupé se vejdou dva nebo čtyři cestující. Druhá třída 2A je vybavena klimatizací, kupé jsou však oddělena pouze látkovým závěsem. V kupé můžete využít čtyři postele a v uličce další dvě. Třída 3A je oblíbená mezi střední vrstvou a cestovateli. Na rozdíl od 2A má kupé 6 postelí. CC jsou plně klimatizované vagóny určené ke kratším cestám. Sedadla jsou uskupena do dvou řad uprostřed s uličkou. EC podobná CC se používá u důležitějších spojů. Mezi sedadly je více místa. SL - sleeper class je nejpoužívanější třídou. 2S - second class je nejhorší, nejlevnější a nejvíce používaná. Uvnitř jsou jen dřevěné lavice, na které se stísní i 10 lidí. Cestující se nacpou i do prostor pro zavazadla nebo na střechu. Tyto vagóny jsou doslova přeplněné a lidé využívají vlaky ke stěhování úplně všeho, převážejí ssebou i zvířata, takže ovzduší v těchto prostorách je značně hutné. Lístky se kontrolují až u výstupu, spousta lidí toho využívá a zvládá se svézt na černo.

Ceny a nákup jízdenek

Jste-li ve vašich požadavcích na komfort střídmí, ceny vás mile překvapí. Každých 50 km ve Sleeper class vás příjde na cca 20 Kč. Jste-li náročnější, v 1A zaplatíte sedminásobek, ve 2A čtyřnásobek a ve 3A trojnásobek. Kromě nejnižší třídy si musíte vždy zajistit místenku. Důležité je provést rezervaci včas, neboť vlaky jsou rychle obsazené. Jízdenku si můžete zakoupit již od nás z domova přes internetové stránky www.irctc.co.in, nebo v Indii téměř všude v jedné z 1600 státních kanceláří Reservation Centre. S domluvou nebudete mít problém. Koloniální éra Velké Británie je sice dávno pryč, ale angličtina se hojně využívaná dodnes.

Poslat nový komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Více informací o možnostech formátování

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.
To prevent automated spam submissions leave this field empty.