Indie plná zajímavostí

Indie je nesmírně zajímavou zemí plnou kontrastů. Je to druhý nejlidnatější stát o velikostí kontinentu, kolébka několika světových náboženství. Je zemí žijící svými zvyky a tradicemi, ale zároveň zemí moderní vyvíjející technologie od počítačových systémů, přes kosmická zařízení, až po jaderné zbraně. Ač zde velká skupina lidí žije pod hranicí chudoby, vykazuje indická ekonomika hned za Čínou největší růst na světě. Dnes Vám přinášíme několik postřehů k této fascinující zemi.

Od roku 1950 "největší demokracií světa"

Indie bývá někdy označována jako „největší demokracie světa“. Jde o svazový stát s demokratickým parlamentním zřízením. Skládá se z 28 spolkových států a 7 svazových teritorií. Jako bývalá kolonie Anglie je členem Commonwealthu. Svou nezávislost si Britská Indie získala roku 1950. Lidový odpor proti koloniální nadvládě v nenásilné podobě dodnes symbolizuje osobnost Móhandáse Ghándího.

Jaderná mocnost

V žebříčku hodnocení velikosti ozbrojených sil získává Indie třetí místo. Vzhledem k tomu, že největší indičtí rivalové Čína a Pákistán vlastní jaderné zbraně, vynasnažila se Indie v této oblasti také. První jaderná zkouška proběhla v roce 1974. V roce 2010 byla Indie největším světovým importérem zbraní.

Z pouští do velehor

Také z geografického hlediska je Indie velmi členitá. Při svém putování narazíte na stepi a pouště v oblasti Thár, ale také velehory Himaláje a Karákoram pokryté horskými ledovci. V pohoří Karákoram naleznete nejvyšší indickou horu a druhou nejvyšší horu světa K2 měřící 8611 m.n.m. Díky úrodné půdě a dobrým klimatickým podmínkám produkuje Indie velké množství potravin, které leč nestačí pokrýt spotřebu tak početného obyvatelstva. Země je bohatá na přírodní bohatství.

Rozmanitost etnik, zvyků a jazyků

V zemi se používá přes 1600 jazyků, z nichž 16 je úředních. Všemi úředními jazyky jsou popsány bankovky a jako univerzální dorozumívací prostředek zde slouží angličtina. V Indii žije velké množství různých etnických skupin vyznávajících odlišná náboženství. Více než 4/5 z nich jsou však hinduisté. Ti stále udržují rozlišování sociálních vrstev – kast. Každá kasta má přesně stanoveno, jak se má stravovat, oblékat a jaká práce je pro ni určena. Moderní společnost zejména ve městech tato přísná pravidla však v některých ohledech přizpůsobuje novému životnímu stylu. V ošacení západní módě ale stále nepodlehly tradiční ženské oděvy sárí a bindi. Zajímavosti, které jste možná netušili:

  • Hra šachy pochází z Indie.
  • Vyvinuto bylo zde desetinné třídění.
  • V Chail se nachází nejvýše položené kriketové hřiště - ve výšce přibližně 2 444 m.n.m.
  • Číslo “pí” poprvé spočetl indický matematik Budhayana v 6. století a vysvětlil také koncept pythagorovy věty.
  • Indické dráhy jsou největším zaměstnavatelem na světě, zaměstnávají více než 1 milion lidí.
  • Také hra “had” byla vymyšlena v Indii. Vynálezcem byl ve 13. století Gyandev.

Poslat nový komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Více informací o možnostech formátování

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.
To prevent automated spam submissions leave this field empty.