Magický Nový Zéland

Země pohádkových přírodních krás - to je Nový Zéland. Říká se, že v žebříčku krásných míst na zemi obsadí ostrovní stát obklopený vodami Tichého oceánu přední příčky. Své zastoupení mají na ostrovech velehory s ledovci, neuvěřitelně zelené pastviny, divoké lesy, sopky, horké prameny a gejzíry i nádherné tropické pláže. Oddělením od okolního světa stovkami kilometrů moře se zde navíc vyvinuly jedinečné druhy ptáků, plazů a rostlin. Nikde jinde na světě nespatříte šarlatové pohutukawy, žlutavou jerlínu ani nelétavého ptáka kiviho, či prastaré plazy haterie novozélandské. Chystáte-li se sem pouze na týdenní výlet, mělo by se vám dostat varování. Navštívit všechna nejúchvatnější místa Nového Zélandu rozhodně nestačíte.

Aortearoa nebo-li Novozélandské království

Nový Zéland, v maorštině Aortearoa, nese oficiálně název Novozélandské království. Je součástí Commonwealthu a v jeho čele stojí britská královna Alžběta II. reprezentovaná lidem zvoleným guvernérem. Nový Zéland drží jedno významné prvenství. Od roku 1893 je první zemí, kde volební právo získaly také ženy. Stát tvoří dva velké ostrovy - Jižní a Severní a spousta dalších malých ostrůvků. Všechny dohromady zabírají 271 tisíc kilometrů čtverečních. Od Austrálie jsou ostrovy vzdáleny kolem 2000 km. Je proto celkem výhodné spojit cestování napříč Austrálií také s výpravou na Nový Zéland. Jen si dostatečně našetřete. Stejně vysoko jako životní úroveň se tady vyšplhaly i ceny.

Po Novém Zélandu pěšky, na kole, na koni nebo autem

Pokud se nechystáte na Nový Zéland s cestovní kanceláří, můžete se vydat na soukromé putování. Poslouží vám k tomu některé z 60 hlavních značených turistických stezek. Podél nich byla vytvořena tábořiště a jiná levná ubytovací zařízení. Stezky jsou z velké části otevřeny po celý rok. Pozor si však na svých cestách dávejte na náhlé změny počasí a zejména silný vítr. Protože zde doprava není příliš levná, bývá lepší si půjčit nebo rovnou koupit auto či kolo a před návratem jej prodat.

Ráj pro milovníky venkovních sportů

Nový Zéland je ideální pro venkovní sporty. Zamilují si jej milovníci vody, hor či létání. Žádané jsou výlety na koních, cyklistika, rybaření, ale také rafting, jízda na kajaku, potápění, jachting či bungee jumping. Jste-li touto zemí fascinování, nezbývá nic jiného než vyrazit! Přečtete si v následujícím článku o nejkrásnějších a nejzajímavějších místech Nového Zélandu.

Poslat nový komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Více informací o možnostech formátování

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.
To prevent automated spam submissions leave this field empty.