Za prací či brigádou do Německa
Německo je oblíbenou zemí pro české pracovníky již od dob pádu železné opony. Teprve ale se vstupem České republiky do Evropské unie a zrušení přechodné doby pro volný pohyb pracovníků v roce 2011 se německý trh plně otevřel českým zájemcům bez jakýchkoliv výjimek.
Proč zrovna do Německa?
Práci či brigádu v zahraničí si můžete vyzkoušet v mnoha zemích. Největší důvod lákající Čechy na německý pracovní trh představuje samozřejmě právě malá vzdálenost obou zemí. Německo je jako sousední stát dobře dopravně dostupné a v případě nezdaru při hledání práce se není problém kdykoliv vrátit zpátky do České republiky. Druhým důvodem je pak platové ohodnocení, které je v Německu i ve své minimální podobě vyšší, než u nás. Ačkoliv i zde je výše mzdy závislá na vykonávané profesi, i jako méně zkušený pracovník si zde můžete přijít na slušné peníze. Čím vyšší bude Vaše kvalifikace a vzdělání, tím bude stoupat i Vaše odměna. Na druhou stranu je v Německu také nutné počítat s o něco vyššími náklady na život. Pokud tedy nebudete za prací dojíždět, dobře si spočítejte, na kolik Vás vyjde ubytování a další běžné výdaje včetně případných návratů do České republiky. I kdybyste si ale nevydělali o moc více než doma, mějte na paměti, že získáte cenné pracovní zkušenosti a zlepšíte své jazykové schopnosti. Po návratu do České republiky tak budete pravděpodobně lépe platově ohodnoceni, než při stejně dlouhé praxi v tuzemsku.
Jak najít práci v Německu
Najít práci v Německu není složité, ale i tak hledání vyžaduje trpělivost a trochu štěstí. Při ucházení o pozice budete mít sice stejné startovní podmínky, jako rodilí němci, počítejte však s mnoha předsudky a překážkami, které Vás na cestě za pracovním místem potkají. Největší šanci najít dobře placenou práci rychle pak máte, pokud se věnujete technickým profesím nebo IT. Ať ale vyrážíte za jakoukoliv prací nebo jen krátkodobou brigádou, vždy počítejte s tím, že je nutná znalost němčiny nebo alespoň angličtiny na velmi dobré úrovni. Rozhodně nevěřte pochybným nabídkám brigád bez jazyka. Alespoň komunikační znalost němčiny tu musí mít i řemeslníci či dělníci. Hledat práci je nejlépe přímo na místě, prostřednictvím tamních agentur nebo za pomoci známých a přátel. Ne každý má ale tyto možnosti. Jestli mezi tyto šťastlivce nepatříte, hledejte práci přes internet. Využívat můžete přímo německé pracovní portály nebo české pracovní portály, jako je Flek, které nabízí i práci a brigády v zahraničí. Obrátit se také můžete na některou z tuzemských pracovních agentur a nechat si práci zajistit od nich. Zde si však dejte pozor na její důvěryhodnost a důkladně si ji prověřte. Seznam agentur, které mají oprávnění zprostředkovávat práci v zahraničí, najdete na stránkách Ministerstva práce a sociálních věci ČR.
Co zařídit, než vyjedete
V krátkosti ještě zmiňme hlavní věci, které byste měli před svým odjezdem vyřídit. Pokud náhodou na něco z těchto povinností zapomenete, není třeba panikařit. Díky malé vzdálenosti se můžete snadno vrátit domů a vzniklou situaci napravit. Nejprve se připravte na samotnou cestu. Prověřte si platnost dokladů (občasný průkaz, případně pas), které by měli být platné nejméně po dobu třech měsíců. Zajistěte si jízdenky do požadovaného místa a najděte si ubytování, pokud ho nemáte zajištěno od zaměstnavatele. Pro samotnou práci si pak nezapomeňte nechat přeložit vysvědčení, diplomy nebo jiné certifikáty dokazující Vaše vzdělání či kvalifikaci, stejně tak jako případná doporučení a další dokumenty. Pracovní povolení již není od roku 2011 třeba vyřizovat, pokud ale neplánujete pouze krátkodobý přivýdělek, ale práci na déle než 6 měsíců, zajděte také na pojišťovnu a odhlaste se v ČR z placení zdravotního pojištění.
Poslat nový komentář