Peking a jeho Zakázané město

Peking a jeho Zakázané město
http://cs.wikipedia.org

Hlavní město Čínské lidové republiky ležící na severovýchodě země zaujme svými rozsáhlými historickými komplexy, ale též novými a stále přibývajícími budovami. Toto rychle se rozvíjející město ve vás probudí touhu poznat čínskou kulturu a historii ještě blíže.

Srdce Číny

Peking je správním a kulturním centrem Číny, rozkládající se v rovinaté krajině vzdálené přes sto kilometrů od Pochajského zálivu. Místí obyvatelé ho často nazývají „srdce Číny“ a jeho historie sahá až do 3 století před n. l. Po Šanghaji druhé nejlidnatější město republiky prochází v poslední době velkými změnami, kdy jsou staré čtvrti srovnávány se zemí a nahrazovány novými moderními budovami. Asi největší změny v Pekingu proběhly před Letními olympijskými hrami v roce 2008. Kromě sportovišť vznikaly celé nové čtvrtě a rozšiřovalo se metro.

Zakázané město

I přes rozsáhlé modernizace, které ve městě probíhají, se v Pekingu nachází nespočet historických památek, jejichž návštěvu byste si neměli nechat ujít. Dominantou města je tzv. Zakázané město, nacházející se v samotném středu města. Palácový komplex byl sídlem císařů již v 15 století, ale většina dochovaných budov pochází až ze století osmnáctého. Město je obehnáno širokou zdí a vodním příkopem. V současnosti se můžete setkat také s názvem Palácové muzeum, či Purpurové Zakázané město. Legenda praví, že se zde nachází neuvěřitelných 9999 místností. Charakteristické pro tradiční čínskou architekturu jsou nízké stropy.

Náměstí Nebeského klidu

Do Zakázaného města se můžete dostat z Náměstí Nebeského klidu, pokud projdete bránou Nebeského klidu. Náměstí má pro místí obyvatele velkou hodnotu a při jeho návštěvě i na vás zapůsobí síla toho místa. Díky jeho historii k němu budete cítit velký respekt, stejně jako většina místních obyvatel. Náměstí je ještě stále pod neustálým dohledem místní policie. Můžete si zde prohlédnout monumentální sousoší Mao Ce-tunga, stojící před mauzoleem tohoto vládce. Dále je zde k vidění Brána Správného světla a Památník lidových hrdinů, tyčící se uprostřed náměstí.

Čínský letní paláci nebo spíše Chrám nebes?

Mezi místa, která byste neměli minout, patří též Čínský letní palác. Leží sice přibližně dvacet kilometrů od Pekingu, ale nádherné zahrady rozkládající se kolem něj, opravdu stojí za výlet. Na uměle vyhloubeném jezeře Kumming kotví mramorová loď císařovny Cchi-s', jejíž krásu můžete sledovat z malované kolonády. Nedílnou součástí Pekingu je i Chrám nebes, ve kterém se v minulosti konaly obětní rituály a i dnes je místem konání důležitých náboženských událostí. Zajímavá je jeho architektura, kdy severní část je polokruhovitá na počest nebes a jižní je čtvercová na počest země. V chrámu se nachází několik významných síní, jako je například Síň Císařské krypty nebes nebo Síň Zdrženlivosti. Nejdůležitější je Síň Modliteb za dobrou úrodu, skládající se ze tří pater a pokrytá modrou střechou. Jedná se o vrcholný kousek tradiční čínské architektury. Po návštěvě si můžete odpočinout v rozlehlém parku, obklopující chrám.

Poslat nový komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Více informací o možnostech formátování

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.
To prevent automated spam submissions leave this field empty.