Istanbul - pohádkové město mezi Evropou a Asií

Moderní, živý a vzrušující, ale zároveň romantický, starobylý a plný tradic - to je Istanbul, světová metropole plná kontrastů. Sotva někde jinde narazíte na podobnou harmonii mezi starobylými stavbami, zachovávanými zvyky a moderním způsobem života se všemi vymoženostmi. Hledáte-li romantický a vzrušující výlet, pak je pro vás tato nevšední perla Orientu to pravé!

Muslimská Modrá mešita, antická cisterna Yerebatan nebo orientální Velký bazar?

Již dříve jsme zmínili, že nejpůsobivější památky se rozkládají na jednom ze sedmi pověstných vrcholků Istanbulu, v části Sultanahmed. Hned opodál od chrámu Hagia Sophia a paláce Topkapi stojí Modrá mešita. Vstup je zde volný, dámy by ale neměly zapomenout na šátek k zahalení. Odtud pokračujte k nedaleké Yerebatanské cisterně. Bývalá římská cisterna ohromí svou atmosférou. Tu vytváří barevná hra světel v jinak temném prostředí. Za doprovodu hudby se budete proplétat mezi antickými sloupy. Večer tu můžete prožít i na nezapomenutelný koncert. Budete si tu připadat jako v oáze klidu. Pohodlně pěšky můžete pak dorazit až k Velkému bazaru na hlavním poloostrově. Jak stojí v názvu, Velký bazar je skutečně obrovský. Z historického hlediska vás zřejmě neosloví, ale okouzlí vás svou pestrostí a živou atmosférou. Menšími ale rovněž známými bazary ve městě jsou Egyptský a Knižní. Milovníci orientálního zboží, šperků a koření si tato místa zamilují.

Sulejmanova mešita - stavitelský trumf

Istanbul je dokladem nenasytných tendencí panovníků zvěčnit se a překonat monumenty předchozích vládců. Příkladem je Sulejmanova mešita, jedna z dominant města. Mešita vznikla, aby demonstrovala sultánovu moc ale také, aby dokázal, že je lepší než Řekové a jejich Hagia Sophia. Ta měla zase několik staletí předtím porazit umění krále Šalamouna. Z technického hlediska se sultánovi záměr povedl. V ostatních ohledech si ale každý návštěvník cení staveb podle svého. Musí se ale nechat, že v luxusní a často nevšední výzdobě se v Istanbulu okázalé stavbě asi jiná nevyrovná. Určitě stojí za zhlédnutí.

Nakupování a kulturní život na istanbulském Taksimu

Celé město jako na dlani budete mít z Galatské věže. Za ní musíte vyrazit do čtvrti Beyoğlu. Kromě města prozkoumejte z věže také zátoku Zlatý roh, jejíž jméno připomíná i odstín vody. V této čtvrti se nachází i moderní centrum celého Istanbulu - Taksim. Můžete zde posedět v mnoha restauracích či nakupovat ve vybraných obchodech. Objevujete-li ale raději místní tradice, zahněte do některé z bočních uliček a posaďte se v čajovně nebo kavárničce. Určitě byste měli ochutnat nápoj sahlep a istanbulské wafle s ovocem dle vlastního výběru. Večer navštivte restauraci s místní kuchyní a živou hudbou a bavte se s místními po tureckém způsobu. Odvezete si skvělý zážitek!

Nabídka výhodných Eurovíkendů

Poslat nový komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Více informací o možnostech formátování

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.
To prevent automated spam submissions leave this field empty.