Káhira - Prozkoumejte město plné vzácných skvostů!

Město plné kontrastů. To je Káhira. Romantická turistická destinace ležící na Nilu poutá pozornost svých návštěvníků svou historií, malovanými fasádami, faraónskými a arabskými kulturními skvosty. Na druhou stranu je to metropole s moderními mrakodrapy a betonovými paneláky. Město bohatství a zároveň bídy. Míříte-li na dovolenou do Egypta, nezapomeňte důkladně prozkoumat jeho hlavní město, rozhodně nebudete litovat!

Ráj historiků - Egyptské muzeum

Chcete-li nejdříve získat nadhled nad městem, měly by vaše kroky směřovat nejdříve ke Káhirské věži. Je to moderní, vyhlídková věž vysoká 186 metrů, která nabízí impozantní pohled na celé město a jeho pamětihodnosti. Historikové bezpochyby nejprve zamíří k východnímu břehu Nilu, kde naleznou hlavní cíl své výpravy do města - Egyptské muzeum. Zajímavá je již stavba sama o sobě. Muzeum bylo postaveno v klasicistním slohu a přístup k budově tvoří krásná zahrada s volně rostoucím lotosem a papyrem. Nachází se tady i hrob zakladatele a památník významných egyptologů. Egyptské muzeum bylo založeno roku 1858 Augustem Mariettem a od té doby představuje skutečný chrám historie. V místnostech jsou k vidění kolosální sochy, sfingy, sarkofágy, rakve, mumie faraónů, šperky, nábytky, zbraně, nádoby a nechybí i poklady z Tutanchámonova hrobu včetně jeho zlaté rakve a jeho posmrtné masky. Ze skutečných pokladů si zde můžete prohlédnout i kopii slavné Rosecké desky, krásnou Menkaurovu triádu a nedokončený portrét královny Nefertiti.

Prozkoumejte nejstarší část Káhiry - Koptské město

Nejstarší části současné metropole je tzv. Koptské město. Koptské město leží uvnitř hradeb římské pevnosti Babylon. Vchod dovnitř tvoří dvě válcové římské věže. Tato čtvrť představuje srdce egyptského křesťanství. Proto se zde budete podivovat několika desítkám křesťanských kostelů např. Kostel Panny Marie, kostel sv. Jiří, řecký ortodoxní chrám sv. Jiří s klášterem, kostel sv. Barbory. Navštívit může významná muzea či nejstarší egyptskou synagogu.

Vstupte do světa z vyprávění Tisíce a jedné noci

Na seznamu světového dědictví UNESCO je od roku 1979 zařazena městská část s názvem Islámská Káhira. Tento kouzelný kousek Káhiry si vás získá působivou atmosférou úzkých spletitých uliček, ze kterých ční k nebi stovky minaretů. V této čtvrti objevíte také nejstarší a největší mešitu ve městě nesoucí jméno Ahmad Ibn Tuluna. Její architektura je inspirována abbasovskými stavbami a je velmi podobná, hlavně spirálovitým minaretem, staré irácké mešitě v Samaře. S mešitou sousedí Gayer-Andersnovo muzeum, které je nelépe zachovanou ukázkou místní architektury 17. Století, a na severní straně madrasa Sarghtmash, kde se vyučovalo právo a náboženství a zároveň zde chudí studenti našli i ubytování. Určitě se ale vydejte na hlavní náměstí islámské Káhiry pojmenováné jako Saladinovo náměstí. Odtud se totiž branou Bab al-Azab dostanete do káhirské citadely. Postavena byla ve 12. století samotným pověstným Saladinem. Jakmile projdete branou, úctou a obdivem vás naplní mohutné zdi a nezvyklý klid. Rázem se ocitnete na místech jako vymalovaných z vyprávění Tisíce a jedné noci. Pokud se od moře vydáte prozkoumat starobylé krásy Káhiry, určitě si z dovolené odvezete nezapomenutelný zážitek.

Poslat nový komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Více informací o možnostech formátování

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.
To prevent automated spam submissions leave this field empty.