Borneo - ostrov orangutanů, fascinující přírody a lovců lebek!

Vybíráte dovolenou a stále se nemůžete rozhodnout, kam vyrazíte? Pokud toužíte po skvělých plážích a zároveň po krásné divoké přírodě a netradičních zážitcích, vypravte se na Borneo. Třetí největší ostrov světa v jihovýchodní Asii, známý také pod názvem Kalimantan, svým návštěvníkům slibuje pestrý program - od stopování divokých orangutanů v hustém pralese až po objevení tajemství lovců lebek.

Za orangutany do nejstaršího pralesa světa

Ostrov si rozdělily tři státy. Největší, jižní část zabírá Indonésie, severně se rozkládá Malajsie a malý sultanát Brunej. Celé Borneo je pokryto hustým deštným lesem plným endemických rostlin a ohrožených živočichů. Pralesy na Borneu jsou jedny z nejstarších, mají kolem 130 milionů let, a pyšní se ohromující biodiverzitou. Už jen u stromů zde napočítáte kolem 3000 druhů. Zvláštností místní květeny je rafflesie, jejíž květ měří v průměru 1,2 metrů a váží až 10 kilogramů. Je to na stromech parazitující rostlina bez stonku, kořenů či listů, která je jako nekvetoucí nevystopovatelná. Ze zvířat se můžete těšit na slona bornejského, nosorožce sumaterského, kahau nosatého, levharta, mnoho vzácných ptáků a motýlů. Hlavní atrakcí jsou však orangutani. Za těmi se můžete vydat na výpravu pralesem do některého z mnohých národních parků. V jihovýchodní Asii existuje pouze 7 míst, kde mohou ve volné přírodě žít orangutani, přitom 6 z nich se nachází právě na Borneu. Mezi nejvýznamnější patří rezervace Sepilok nedaleko města Sandakan a Semengoh. Cestami pralesem v doprovodu zkušeného průvodce můžete narazit i na zcela divoké kolonie těchto primátů.

Národní parky Gunung Mulu, Bako, Kinabalu

Z národních parků byste rozhodně měli navštívit Gunung Mulu, Bako a UNESCEM chráněný Kinabalu. Park Gunung Mulu, pojmenovaný po hoře Mount Mulu, je proslulý jako fantastický krasový útvar. Naleznete zde největší jeskynní systém světa Sarawak Chamber a desátou nejdelší jeskyni světa Clearwater měřící 151 km. Bako zase nabízí krásnou přírodu s nádhernými plážemi a množstvím chráněných živočichů. Největším bohatstvím parku jsou pravděpodobně nosaté opice Kahau. Parkem můžete procházet po 16 značených stezkách a můžete zde dokonce také přenocovat v chatkách, které je nutné předem rezervovat. Za nejkrásnější botanickou zahradu na světě můžeme označit park Kinabalu. Nachází se zde největší hora ostrova Kinabalu o výšce 3500 m.n.m., ale také na 1200 druhů orchideí, spousty rododendronů, masožravých rostlin a zmiňované rafflesie.

Na festival k lovcům lebek

Borneo nadchne také svou etnickou a kulturní rozmanitostí. Každá z etnických skupin si zde udržuje své tradice a zvyky. Zúčastnit se dokonce můžete jejich tradičních slavností. Určitě vás zaujmou bohatě tetovaní Dayakové - potomci dávných lovců lebek. Dnes mladíci nepřivážejí do svých vesnic na důkaz odvahy a dospělosti žádné lebky. Obyvatelé ale zaujmou udržovanými tradicemi, fascinujícími festivaly a krásnými ručními pracemi.

Poslat nový komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Více informací o možnostech formátování

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.
To prevent automated spam submissions leave this field empty.