Objevte nejkrásnější sopečná jezera světa! 1.díl

Mají fascinující historii a čeká je pravděpodobně devastující budoucnost. Patří k nejkrásnějším a nejpůsobivějším jezerům světa. Mají mnohdy netradiční teplotu, zvláštní složení, ale také udivující barvu. Podívejte se s námi na 10 nejkrásnějších a nejpůsobivějších sopečných jezer světa.

Ijen

Rozlišujeme sopečná jezera několika druhů. Nejčastěji však narazíme na jezera kráterová a kalderová. Zmiňované jezero Ijen je kráterového typu. Vzniklo tedy jednoduše zaplněním kráteru vodou. Sopka i stejnojmenné jezero se nacházejí na indonéské Jávě. Ve skutečnosti se jedná o skupinu kráterových jezer, z nichž Ijen je nejznámnější a také nejkrásnější. Typická je jeho nádherně tyrkisová barva. Na koupání ale zapomeňte, je to jen kilometr široká louže rozlité kyseliny. Dokladem nebezpečného chemického složení vám může být přítomnost místních těžařů síry, kteří si na jedné straně jezera sběrem síry vydělávají na živobytí.

Coatepeque Caldera

Druhým nejčastějším typem sopečných jezer jsou jezera kalderová. Ta většinou vznikají propadnutím vyprázdněné mamgatické komory pod tíhou vrchní části zeminy. K tomuto typu se právě řadí jezero Coatepeque v Salvadoru. S šířkou 26 km2 je také jedním z největších salvadorských jezer. Na sopečný původ a dávné mohutné erupce dodnes poukazují termální prameny v okolí jezera. Sopka i s jezerem se těšily pozornosti už od pradávna. Uprostřed jezera se totiž nachází ostrov Teopan, který Mayům sloužil k náboženským účelům. Dnes se Coatepeque využívá také pro potěšení z vodních sportů. Pokud míříte do Salvadoru, pobyt zde by mohl být velmi příjemným zpestřením.

Towada

Towada je největším sopečným jezerem Japonska. Nachází se na rozhraní prefektur Aomori a Akita. Celá oblast spadá do národního parku Towada-Hachimantai a je tudíž turisticky velmi vyhledávaným místem. Jedná se totiž o hornatou a lesnatou část Honšú s horkými prameny, proslavenou jedinečnými podzimními výjevy.

Mount Katmai

Vzniku tohoto krásného jezera předcházela mohutná erupce trvající 60 hodin. Spolu s výbuchem Mt Pinatubo se sopečná činnost na Mt Katmai dělí o prvenství v největších erupcích 20. století. Mount Katmai je dnes součástí stejnojmenného aljašského národního parku. Velkou atrakcí tohoto parku je až na 2000 medvědů hnědých, kteří sem přicházejí, aby zde lovili třející se lososy.

Poslat nový komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Více informací o možnostech formátování

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.
To prevent automated spam submissions leave this field empty.