Nejen hory, ale také starobylé památky a džungle - to je Nepál!

Nepál není pouze krajem zasněžených vrcholků nejvyššího pohoří světa. Jen málokdo by v této zemi hledal kromě čarokrásné přírody také starobylé památky či tropický deštný les plný nosorožců, tygrů a jiných divokých zvířat. A proto, ambiciózní horolezci, pokud vyrážíte do této okouzlující země, nenechejte se zaslepit horským velikánem – Mount Everestem - a zaměřte se i na ostatní místní krásy.

Káthmandú - nejvýznamnější údolí Nepálu

Nejvýznamnějšími historickými a kulturními centry země jsou města ležící v nejstarší obydlené nepálské kotlině Káthmandú - stejnojmenné hlavní město a dále Patan a Bhaktapur. Celá tato kotlina je od roku 1979 chráněná organizací UNESCO. Hlavní a zároveň největší město Nepálu získalo své jméno údajně podle místního chrámu Kasthamandap. Tento název do se do češtiny překládá jako “Dům ze dřeva”, podle legendy byl totiž třípatrový chrám ve 12. století vystavěn ze dřeva jediného stromu. Chrámů hinduistických a buddhistických je tu ale nespočetně. A aby ne, tento stát se přece chlubí tím, že se zde v roce 563 př.n.l narodil sám velký Buddha. Určitě byste měli zavítat do Opičího chrámu – buddhistické stúpy Svajambhunáth, jenž zdobí malby tisíců Buddhových očí. Jistě také oceníte historické centrum města rozkládající se kolem Dárbánského Náměstí, které řadíme na seznam památek světového dědictví UNESCO. V nedaleké vesničce Budhanilkantha si zase můžete prohlédnout pětimetrovou sochu přezdívanou jako Černý Bhaivára - symbol zlého vtělení Šivy ničitele. O této soše se říká, že pohled do jejich očí by neustál, jako pozemské vtělení hinduistického boha Višnu, nepálský král a zemřel by. Obyčejný lid i vy ale můžete do výrazného obličeje pohlédnout směle.

Město mrakodrapů

V Bhaktapur se vydejte do jiného chrámu - Nyatapola. Je to monumentální stavba čnící do výšky třiceti metrů. Tato výška činí z pětistupňové pagody největší chrám v Nepálu. Je zasvěcena bohyni hojnosti a bohatství Lakšmí. Napočítáte tu přes sto jejích převtělení. Poutavá je také náměstí hrnčířů Talako, kde můžete řemeslníky pozorovat přímo u jejich práce. Stejně jako Káthmándú má i toto město i Patan své Dárbánské náměstí. Každé z nich se pyšní jedinečnými památkami a každé z nich je zapsáno na seznam památek UNESCO. V Patanu je náměstí snad nejkrásnější. Nejstarší město v údolí bylo již od pradávna přezdíváno jako Město krásy - Lalitpur. Severně nad městem leží také jeden z nejúchvatnějších chrámů Nepálu - Zlaty chrám. Pokud výše vylíčené památky ambiciózní horolezce pořád neoslovily tak jako vysokohorská turistika, pak nezbývá než vystoupat do výšky 8848 m.n.m. a pokořit nejvyšší horu světa - Mount Everest.

Poslat nový komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Více informací o možnostech formátování

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.
To prevent automated spam submissions leave this field empty.