Kam na dovolenou? Na severní pól
„Jdu na sever a jdu na jih,“ jásali nad geografickou hříčkou účastníci cimrmanovské divadelní hry, když na lyžích sem a tam přejížděli severní pól. Tento zážitek už není Čechům nedostupný. Stačí k tomu maličkost: mít tak dva týdny volna a sedm set tisíc korun k dispozici.
Originální dovolená? Cesta na severní pól
Severní magnetický pól dlouhá léta přitahoval jen střelky kompasů, badatele, dobrodruhy a snílky. V posledních letech však jako by jeho tajuplná záře bledla: k severnímu pólu se může dostat každý – žena, muž, sportovec i kavárenský filozof. Stačí jen na to mít a rychle reagovat. O poznávací zájezdy k severnímu pólu je obrovský zájem a poukazy bývají velmi rychle rozprodány.
Výpravu na běžkách střeží vrtulník
Jednou z variant je lyžařská výprava k pólu. Nese určité rysy dobrodružství a hodí se pro sportovní typy - přece jenom to znamená osm dní na běžkách. Jenže pozor, žádná bagáž na zádech, zahrabávání stanů do sněhu a zmrzlá solená treska k večeři. Zavazadla cestují ve vrtulníku, jehož posádka monitoruje pohyb skupiny na lyžích. Ve správnou chvíli se snese, aby se polárníkům dostalo chutné a výživné stravy. S dostatečným předstihem připraví základny k přenocování. Jen radost z cíle na samém vrchlíku zeměkoule musejí účastníci zájezdu prožít sami. A na kolik ten životní zážitek přijde? Plus mínus na sedm stovek tisíc. Ale ten pocit, že výš to na globusu Země už nejde a že se člověk na chvíli stane osou, kolem níž se točí celý svět, jistě všem účastníkům za to stojí.
Osazenstvo ledoborce na pólu tančí
Nelyžaři se nemusejí cítit ošizeni. Mohou se k pólu dostat lodí. A ne ledajakou - nejmodernějším ledoborcem. Jen jednou do roka (v červenci, kdy je ledový příkrov nejtenčí) vyplouvá z Murmansku ledoborec s nákladem turistů na zhruba dvoutýdenní plavbu ke geografickému severnímu pólu. Cestující bydlí ve tří až jednolůžkových kabinkách. Každá z nich má okénko k vyhlídce, sociální buňku a televizi. Komu nestačí plná penze a teplé nápoje po celý den, může se „dojíst“ v restauraci. Na lodi je dále k dispozici knihovna, bar, posilovna, přednáškový sál, masážní salon, bazén a sauna. Polární krajinu, ptactvo, mrože, tuleně a lední medvědy, kteří přicházejí až k lodi, lze pozorovat z otevřených palub. Aby cestujícím nebyla zima, dostanou polárnickou bundu. V programu zájezdu je také výlet vrtulníkem.Odvážným je umožněna procházka po ledových krách. Asi po šesti dnech dosáhne ledoborec 90. stupně severní šířky. Zakotví, cestující se vylodí a uspořádají grilovací party s tanečkem. Proč ne? Za cestu zaplatili od půl do tří čtvrti milionu, na pořádný mejdan z toho určitě něco zbylo. Výlet má jeden háček: V dodatku smlouvy je zakotveno, že ledoborec k pólu třeba ani nedojede…
Poslat nový komentář