Papua Nová Guinea - exotická dovolená plná dobrodružství a nevšedních zážitků

Máte rádi panenskou přírodu, exotiku a dobrodružství? Pak pouvažujte o dovolené na Papua Nové Guinei. Dovolená se zde dá trávit tradičně, na krásných plážích, s širokou nabídkou vodních sportů. Ještě zajímavější však mohou být výlety džunglí, překonávání visutých mostů a návštěva osady tradičně žijících domorodých kmenů. Papua má rozhodně co nabídnout!

Jeden ostrov, dvě země

Druhý největší ostrov světa, po Grónsku, je administrativně rozdělen na dvě části. Hranici mezi novými rozličnými státy tvoří 141. poledník. Dohodli se tak kdysi dva správcové ostrova - Nizozemí a Austrálie. Východní část ostrova v minulosti patřila Austrálii. V roce 1975 však obyvatelé východnímu územnímu celku vyhlásili samostatnost a vznikla Papua Nová Guinea. Západní část spadala dříve pod Nizozemí. To v roce 1962 předalo správu oblasti OSN, díky níž se západní část stala indonéskou provincií. Místní se pokoušejí celé desetiletí o osamostatnění nové Západní Papuy. Indonésie se však své provincie vzdát nechce a bedlivě si celou část ostrova střeží. Jako turista nemůžete přehlédnout bedlivou kontrolu pohybu všech cizinců. Dokonce i v hotelích si důkladně ověřují povolení k pobytu a pečlivě se vše zaznamenává. Revoluční tendence tady rozhodně vítány nejsou a prevence je nejlepší způsob, jak jakýmkoliv podobným pokusům zabránit.

Jedinečné přírodní bohatství

Do Papuy přijíždějí cestovatelé zejména za přírodou. Tři čtvrtiny ostrova pokrývá tropický deštný les, zbylou část pak tvoří hlavně mangrovové bažiny a delty řek. Díky příhodnému tropickému klimatu se zde vyskytuje na 9000 druhů rostlin, 700 druhů ptáků a 250 druhů savců. V mnoha případech se jedná o endemity a je smutné, že s takovými vzácnostmi má celý ostrov pouze 4 národní parky a čelí velkému problému se znečištěním a plošným kácením pralesa.

Horské treky na Papui

Papua láká především milovníky turistiky a vodních sportů. Většinu ostrova tvoří horské pásmo Owen Stanleyovo pohoří. Nejvyšší vrcholy dosahují výšky až 4000 metrů. Místní treky rozhodně nelze přirovnávat k těm v běžných horách. Náročnější je dělá vlhké klima a místy nepropustný prales. Takovouto výpravu si vychutnají odhodlaní dobrodruzi. Je docela zvláštní, že i přes vysokou náročnost a úchvatnou přírodu si pralesní treky na Papui zatím nezískaly velkou pozornost. Nejznámější jsou trasy Kokoda trail, stezky Lake Kopiago - Okapminu, Mt. Wilhelm - Madang, či Wedau - Alotau. Místy budete muset překonat ratanový visutý most, k jehož zdolání je potřeba jisté dávky odvahy. Odměnou vám ale bude setkání s místními obyvateli. Z velké části si uchovávají původní styl života. V pralese tak třeba narazíte na spoře oděné bojovníky. Choulostivá místa si chrání různě velkými a barevnými kotekami.

Nezapomenutelný rafting a potápění jako v Karibiku

Vyzkoušet si můžete také rafting na zdejších bouřlivých řekách. Vyhledávané je také potápění. Místní ostrovy obklopují nádherné korálové útesy, které nabízejí podmínky srovnatelné k těm v Karibiku nebo Rudém moři. Nejznámější jsou oblasti Kavieng, Kimbe, Lae, Lorengau, Milne Bay a Port Moresby. Chcete-li si po náročném putování jen odpočinout na pláži, nebudete litovat. Pláže jsou nádherně čisté a moře velmi příjemné.

Poslat nový komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Více informací o možnostech formátování

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.
To prevent automated spam submissions leave this field empty.