Stačí do zahraničí průkazka zdravotního pojištění? Většinou ne!

Mnoho lidí se domnívá, že jim pro zajištění své bezpečnosti v cizích zemích stačí kartička zdravotní pojišťovny. V tomto článku si však řekneme, proč tomu tak mnohdy není.

Pokud se zraníme, nebo potřebujeme lékařskou pomoc u nás, tedy v naší zemi, stačí navštívit konkrétního lékaře. Zde máme jistotu, že díky povinnému zdravotnímu pojištění máme nárok na bezplatnou zdravotní péči. Jinak tomu může být za našimi hranicemi, jelikož zde je doporučováno mít uzavřené právě cestovní pojištění do zahraničí. Co když si ho však nesjednáme a vyrazíme jenom s klasickou kartičkou pojištěnce?

Jak vše funguje?

Pokud vyrazíme do zahraničí a budeme potřebovat lékařskou pomoc, velmi často ji také dostaneme. A to hlavně v neodkladných případech, kdy je skutečně třeba zásah lékaře. Dané zákroky jsou v tu chvíli zcela zdarma, pouze je třeba počítat s tím, že jsou zpětně doúčtovány. Pokud jsme si cestovní pojištění online nebo jiným způsobem nesjednali, spoléháme se v tomto případě výhradně na kartičku naší pojišťovny. Tedy na to, že právě ona dané výlohy proplatí. Ne vždy k tomu ale musí dojít. Podívejme se proto na možná rizika.

Proč je dobré se pojistit?

V první řadě je třeba říci, že problém může nastat v případě, že naše zdravotní pojišťovna některé zdravotní výkony neproplácí. My jsme tedy byli ošetřeni, ale jelikož u nás si takový zákrok hradíme sami, musíme si ho zaplatit i v zahraničí. I když sjednáme nejlevnější cestovní pojištění online, můžeme mít jistotu, že to si s konkrétním zdravotním výdajem jednoduše poradí a ten tak bude bez jakýchkoliv problémů proplacen.

Může ale nastat i druhá situace, spojená s tím, že tuzemské zdravotní pojištění daný zákrok proplácí, ale pouze v té výši, kolik stojí u nás. A jelikož zvláště v ostatních zemích Evropy může být zdravotní péče nákladnější, je dobré alespoň cestovní pojištění do EU mít. Příkladem dražší země je třeba Velká Británie. Pokud ho nemáme, je rozdíl mezi danými částkami logicky naúčtován opět zase nám samotným. A to jistě nechce nikdo z nás, jelikož sumy mohou jít i do milionů.

Poslat nový komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Více informací o možnostech formátování

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.
To prevent automated spam submissions leave this field empty.