Bohatá a honosná Brunej
Naleznete zde největší palác světa. V garážích jeho vládce je skryto kolem 3000 luxusních vozů. Nafta a benzín tu nestojí skoro nic. Díky nařízení sultána se tu neplatí daně. Zdravotnictví a školství je poskytováno obyvatelům zdarma. Ropný sultanát Brunej patří mezi nejrychleji se rozvíjející státy Asie. Přesto zde mnoho obyvatel žije v původních dřevěných obydlích stojících na kůlech nad vodou. Jak vypadá život v jednom z nejbohatších států světa?
Brunej - od země pirátů k honosnému státu
Malý ropný stát nehledejte na Arabském poloostrově. Abyste si prohlédli největší palácový komplex světa, musíte se projet až na ostrov Borneo v Indonéském souostroví. V minulosti byla Brunej součástí sultanátu Sabah a Sarawak. V 19. století platila za líheň pirátů, stala se britským protektorátem a až v roce 1971 bylo docíleno úplného sjednocení i nezávislosti země. Od roku 1984 funkci sultána, premiéra, ministra financí a zahraničí představuje v jedné osobě Pengiran Muda Mahkota Hassanal Bolkiah.
Výstřední brunejský sultán
Sultanát proslul z velké části díky svému až nepředstavitelně movitému vládci. Post nejbohatšího muže na světě sultánovi přebral až Bill Gates. Není tajemstvím, že majetek v pořadí 29. vládce jedné dynastie je odhadován na 40 miliard USD. Stejně tak známá je sultánova náklonnost k rychlým luxusním automobilům. Tento mocný muž je nejlepším zákazníkem společnosti Ferrari, Bentley, Aston Martin a Rolls - Royce. V jeho bohaté sbírce čítající kolem 3000 vozů tak najdete modely vytvořené výlučně na přání sultána. Vzhledem k tomu, že do garáží se dostanou pouze vyvolení, veřejnost jen mlsně tápá, jaké perly jsou skryty.
Islámská střídmost a vliv západního světa
Brunej žije z velké části stále svým tradičním islámským duchem. V hlavním městě Bandar Seri Begawan neočekávejte žádný rozhýřený noční život ani americké fast foody. Jediným narušením harmonické orientální atmosféry jsou nákupní centra ve čtvrti Gadong. Místní národ nakupování přímo zbožňuje. Další západní atrakci přestavuje atraktivní zábavní park Jerudong. Jinak ale s hemžením v ulicích města nepočítejte. Většina lidí si potrpí na domácí pohodu, ze které je vytrhnou leda kohoutí zápasy. Ve městě si určitě prohlédněte největší mešitu jihovýchodní Asie - mešitu Omara Aliho. Na sklonku Ramadánu máte možnost navštívit v současnosti největší obydlený palác světa - Istana Nurul Iman. I mimo toto období komplex v hodnotě 450 miliónů USD rozhodně stojí za pouhé zhlednutí zvenčí.
Brunej - tradiční způsob života a neposkvrněná příroda
Kontrastem k okázalému bohatství je vesnička Kampong Ayer. Lidé zde žijí v tradičních domcích vystavěných na kůlech vystupujících z říčního dna. Obydlí jsou navzájem propojeny dřevěnými mosty. Dříve tak žila většina brunejských obyvatel. V současnosti tady bydlí 30000 obyvatel, kteří mohou využívat mešit, škol, nemocnice či policejních stanic. Velkou část území sultanátu pokrývá džungle. Do syta si zde proto můžete užít přírodních krás a exotické fauny a flóry hned v několika přírodních rezervacích a národních parcích. Nezapomenutelné jsou brunejské treky.
Poslat nový komentář