Velikonoční ostrov - ostrov pro nadšené odkryvatele záhad

Sochy na Velikonočním ostrově
myLifeShow

Velikonoční ostrov leckoho osloví hned několika nej. Jedná se o nejodlehlejší a nejstarší obydlený, nejtajemnější a patří k nejkrásnějším ostrovům světa. Každoročně sem do Tichého oceánu přijíždějí stovky turistů, které sem táhnou především nerozluštěná tajemství obrovských kamenných soch moai.

"Pupek světa" - nejodlehlejší ostrov na světě

Velikonoční ostrov, zvaný jinak Rapa Nui (Velká země) nebo Te Pito o Te Henua (Pupek světa) odnepaměti ovlivňovala jeho izolovanost od ostatního světa. Ta se projevila jak na druhové skladbě fauny a flory, či tajemné historii původních obyvatel. A není divu. Od nejbližšího obývaného místa - ostrova Pitcairn - je ostrov vzdálen 2075 km a k západnímu pobřeží Chile musíte překonat vzdálenost 3600 km. Dnes však turistům dvakrát týdně slouží pravidelné letecké linky spojující Santiago de Chile s jediným místním letištěm. Proč z Chile? Velikonoční ostrov administrativně spadá pod jeho území.

Katastrofální devastace přírody i národa

Ještě před několika staletími bychom se divili, jak ostrov dříve vypadal. Pokrýval jej hustý palmový porost. Neuváženou spotřebou původních obyvatel Rapanujců se však časem přeměnil v travnatou pláň. Vykáceny byly všechny stromy, používané také při stavbě mohutných soch, úrodná sopečná půda podlehla erozi, vyschly všechny říčky a byly vyhubeny téměř všechny druhy zvěře. Odhaduje se, že v 16. století, v období rozmachu, ze kterého pocházejí také proslulé obrovské sochy moai, žilo na ostrově 12 000 obyvatel. Drancováním přírody však přišel hladomor a tento počet se radikálně snížil, následovaly další katastrofy jako epidemie neštovic nebo nájezdy otrokářů a v roce 1877 zůstalo na ostrově pouhých 111 obyvatel. Smrtí klanových náčelníků inetaos ze světa zmizel i klíč ke všem ostrovním tajemstvím. Dnes na ostrovech bydlí kolem 3000 obyvatel.

Podaří se nám objasnit ostrovní tajemství?

Právě ostrovní tajemství sem přivádějí většinu turistů. S úctou se zde vzpomíná na českého badatele Pavla Pavla, který přišel na možný způsob přepravy a stavění soch moai. Na objasnění však stále čeká role pohřební plošiny Ahu, soch moai a především rozluštění hlavního klíče k záhadám - obřadního jazyka rongo-rongo.

Poslat nový komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Více informací o možnostech formátování

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.
To prevent automated spam submissions leave this field empty.