Fascinující zázrak přírody - Ostrov ohňového obra

Ostrov Surtsey
michael clarke

Jste-li milovníky přírody a bádáte-li rádi nad její čarovnou mocí, jistě budete na cestách k Islandu fascinováni ostrovem Surtsey. A co je na něm tak zvláštního? Tento ostrov je zcela nedávno vzniklým ostrovem. Vytvořil se přímo před televizními kamerami vlivem erupce v letech 1963 - 1967. Od té doby je pod legislativní kontrolou a je předmětem zkoumání mnoha vědců.

Nový kousek země na námořních mapách

14. listopadu roku 1963 zpozorovala posádka rybářské lodi oblaka černého kouře na širém moři. V domnění, že se jedná o hořící loď, se námořníci vydali na pomoc. Záhy však zjistili, že se jedná o sopečnou erupci. Tak se stal svět svědkem vzniku nového ostrova. Ještě téhož dne se vytvořil na hladině sopečný kužel ve výšce 10 m. Po 5 dnech sahal ostrov s délkou 600m do výšky 60m. Sopečná činnost trvala nepřetržitě až do května 1965 a ustala v srpnu 1967. Podle vědců však není vulkán ještě vyhaslý. Ostrov byl v roce 1965 pojmenován islandskou vládou podle obra Sutra - vikingského boha ohně. V překladu název znamená Ostrov ohňového obra. Surtsey se takto dostal do novodobých námořních map.

Žádné vědecké simulace - jedinečná přírodní laboratoř

Tato jedinečná přírodní laboratoř umožňuje vědcům sledovat, jak rychle jsou živočišné a rostlinné druhy schopny osídlit nové prostředí, jaká je jejich schopnost překonávat vzdálenosti, adapstovat se a orientovat se v novém prostředí. Pozorován je také vulkanology, kteří využívají jedinečné příležitosti sledovat, jak vznikají ostrovy tohoto typu.

Koukat, ale nesahat! Prohlídky pouze ze vzduchu

Ostrov je pro svou jedinečnost a možnost vědeckého zkoumání vývoje života přísně chráněn. V roce 1965 byl Surtsey vyhlášen přírodní rezervací a v roce 2008 zařazen na Seznam světového dědictví UNESCO. Turisté si jej mohou prohlédnout pouze ze vzduchu.

Budoucnost ostrova

Podle vědců se rozloha ostrova vlivem eroze každý rok snižuje asi o 10m2. I když se podle předpokladů bude rychlost eroze zpomalovat, je velmi pravděpodobné, že ostrov za několik set let zanikne jako ostatní malé okolní ostrovy.

Poslat nový komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Více informací o možnostech formátování

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.
To prevent automated spam submissions leave this field empty.