Oslavte letní slunovrat výletem do Skandinávie

Suorvajaure in stora sjofallet park
Alexandre Buisse (Nattfodd)

Jelikož většina z nás právě sedí u klimatizace nebo se neuvěřitelně potí i při sebemenší námaze, rozhodli jsme se Vás pozvat na událost, kterou s nadšením očekává celá severní Evropa.  Nevíte co dělat v horkém letním počasí? Pokud je Vám vedro, vypravte se s námi do Skandinávie, kde rozhodně není o zážitky nouze.

Na výlet do severských zemí je nejlepší čas. Je to místo, kde teď panují příjemné letní teploty kolem 20 stupňů a den je tak dlouhý, že si člověk musí hlídat čas, aby věděl, kdy má jít spát. Teď máte ideální záminku pro výlet do Švédska, Norska nebo nedalekého Dánska. Blíží se totiž letní slunovrat a možná si vzpomenete, že Ikea slaví právě tento svátek. Lepší než trávit letní slunovrat v obchodním domě Ikea, je vyrazit přímo do srdce dění.

Letní slunovrat ve Skandinávii

Letní slunovrat neboli Svatojánské svátky (dánsky Sankt Hans, finsky Juhannus, islandsky Jónsmessa, norsky Midtsommer nebo Sankthans, švédsky Midsommar, estonsky jaanipäev, litevsky  a lotyšsky Jāņu diena) patří v mnohých severských zemích k nejvýznamnějším svátkům v roce hned po Vánocích. Původně se ve Skandinávii slavil 24. června u příležitosti narozenin sv. Jana Křtitele, podle něhož oslavy dostaly také své jméno. V 50. letech byly oslavy z praktických důvodů ve Švédsku a Finsku přesunuty na sobotu v rozmezí 20. až 26. června. V Norsku, Dánsku a pobaltských zemích se letní slunovrat stále slaví 24. Června.  Ve Finsku a Švédsku se jedná o svátek pohyblivý, který letos připadl na 23. června.

Jak cestovat po Skandinávii

Pokud máte rádi „instantní“ řešení dovolené, jistě zvolíte nějaký let či poznávací pobytový zájezd přes CK.  Třeba do ŠVÉDSKA se můžete podívat na 6 dní již od 6000 a to za takový zážitek není mnoho. Daleko lepší je cestování po Skandinávii na vlastní pěst. Vyžaduje to sice trochu plánování, ale výsledný zážitek stojí za to. Jednou z variant je zaletět na sever letadlem a zde si můžete vypůjčit auto a jezdit podle vlastní nálady. Můžete se projet od lidnatého jihu až po sever, který leží za polárním kruhem a dva měsíce v roce zde slunce vůbec nezapadá.  Letenky i ubytování si může naplánovat a zarezervovat přímo zde přes vyhledávač letenek nebo celosvětový rezervační systém hotelů a penzionů.

Jestli někdy chcete vyrazit na sever, je právě teď vhodná doba. Nezapomeňte, že na severu jsou teplé dny (průměr kolem 17 stupňů), ale v noci a na horách se bez teplého oblečení a vybavení do deště neobejdete. Hlavně na horách si dávejte pozor, protože tam se počasí mění z hodiny na hodinu.

 

Přejeme Vám krásné letní zážitky J.

Poslat nový komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Více informací o možnostech formátování

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.
To prevent automated spam submissions leave this field empty.