Za dobrodružstvím do australské pouště

Ze školy si jistě každý pamatuje základní fakta o pouštích. Rozsáhlé neúrodné oblasti najdete především v Africe a Asii, celkově sedmá největší poušť se ale nachází na nejmenším světadílu. Australská Velká písečná poušť zabírá společně s dalšími menšími pouštěmi a polopouštěmi většinu území a také proto poutá tolik pozornosti.

Austrálie neznamená jen východní pobřeží

Civilizace se v Austrálii urbanizuje hlavně na východním pobřeží, kde lze najít nejdůležitější města, jež jsou centrem společenského, ale i ekonomického, vědeckého a politického života. V této oblasti žije více než 85% obyvatelstva. Při návštěvě kontinentu žádný turista tyto lokality nevynechá. Přeci jen proslulá opera v Sydney nebo hlavní město Canberra stojí za návštěvu a alespoň několikadenní zdržení. Kdo však touží po dobrodružství, nasměruje své kroky do přírody, která také patří mezi velká australská lákadla.

Rozmanitá Austrálie

Na území najdete alpinská vřesoviště i tropické deštné pralesy. Výrazným rysem na tváři Austrálie jsou pouště, díky nimž se zde nachází opravdu malý poměr úrodné půdy. Hlavním důvodem pro jejich vznik je poloha kontinentu. Stejně jako oblast většiny dalších pouští leží přibližně 30 stupňů od rovníku; půda je stará, neúrodná a chudá na fosfor a dusík.

Putování napříč pouští

Mnoho návštěvníků láká právě putování po australských pouštích. Mezi nejoblíbenější náplně takových cest patří putování dlouhé na 2000 km přes všechna atraktivní místa. Ovšem na zájezd si vyčleňte nejlépe několik týdnů. Dobrodruzi plánující putování na vlastní pěst si pak musí být vědomi toho, že důkladná příprava je více než nutná, a pakliže nemají moc zkušeností, potřeba bude i doprovod s potřebnými znalostmi.

Australský pouštní poklad Uluru

Pouště nejsou jen nekonečný písek nebo kamení. Právě ty australské nabízí překrásné scenérie, za nimiž stojí za to se vypravit. Očekávaným vrcholem cest je národní park Uluru ležící uprostřed pouště. Jedná se o mohutné pískovcové útvary, kde podle mytologie sídlí celá řada bohů. I bez nich ale vypadá třeba západ slunce naprosto nadpozemsky. Australské pouště turisty překvapí mnoha dalšími zajímavostmi. Rokle, barevný písek, nádherné skály, unikátní živočichové a rostliny si v kombinaci s klidem a samotou získají každého.

Poslat nový komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Více informací o možnostech formátování

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.
To prevent automated spam submissions leave this field empty.