Ze sjezdovky k palmám za 60 minut - Bernina Express

Bernina Express

Už vás při lyžování ve Švýcarských Alpách přepadla zima? Do hodiny můžete sedět pod palmami. Nevěříte? Vydejte se do švýcarského města Chur a nasedněte do vlaku Bernina Express. Pohodlně se usaďte a pozorujte krásy přírody a kouzlo techniky, jenž si vysloužilo i uznání organizace UNESCO. Za hodinu můžete popíjet drink v přívětivém italském Tiranu.

Bernina Express památka UNESCO

Doposud se dostaly na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO pouze tři železniční tratě - Semmering v Rakousku, indický Daržiling a v roce 2008 švýcarská Bernina. Na netradiční cestu vlakem bohatou na zážitky se musíte vydat do švýcarského města Chur. Nezapomeňte si historické městečko prohlédnout. Naleznete zde například osm set let starou katedrálu. Jakmile se Bernina Express rozjede nestačíte se divit. Úchvatná je totiž nejen příroda kolem a výhled na řeku Rýn, osloví vás totiž hned i důmyslná technika, která umožňuje překonat téměř dvou kilometrové převýšení bez použití zubaček za pomocí promyšlenému systému 55 tunelů a 196 viaduktů. To vše na pouhých 145 kilometrech.

Důmyslné železniční stavitelství

Prvním očekávaným lákadlem je 65 metrů vysoký a 130 metrů dlouhý kamenný viadukt Landwasser z roku 1902, ceněný jako přelom v železničním stavitelství. Hned po překonání viaduktu čeká cestující další překvapení - úsek zvaný Albulabahn. Při stoupání do Predy se totiž vlak během 15 minut bez použití zubačky vyšplhá o 416 metrů větší výšky. Toto kouzlo umožňuje pět spirálovitých tunelů, dva rovné tunely, devět viaduktů a dvě galerie. Po Predě následuje další zvláštnost trati - tunel Albula, jenž díky svému vrcholu ve výšce 1820 patří k nejvýše položeným tunelům Evropy. Proto se těšte na úchvatný výhled na alpské čtyřtisícovky. Na další unikát nebudete čekat dlouho. Na cestě k průsmyku Bernina se dostanete do nejvýše položeného nádraží švýcarské trati Ospizio Bernina ve výšce 2253 m.n.m.

Sklouznutím po viaduktu do středomořského Tirana

Z Alp Grümu vlak při prudkém klesání k italskému Poschiavu překonává sedmi procentní sklon trati. Na cestě k Brusiu narazíte na další skvost techniky. Strmé klesání bez zubačky zabezpečuje kruhovitý viadukt opisující zatáčku v plném úhlu 360 stupňů. Váš údiv z točícího se hada nebude trvat dlouho a ocitnete se v romantickém italském městě Tirana, ve výšce 429 m.n.m., kde si ve venkovní kavárně můžete užívat příjemného dne.

Zarezervujte si své ubytování v cíli Vaší cesty, přesně podle vašich představ.

Aktuální nabídka ubytování - Hotelů a Hostelů

Poslat nový komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Více informací o možnostech formátování

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.
To prevent automated spam submissions leave this field empty.