Banát, tradice a nedotčená krajina

Banát, tradice a nedotčená krajina
foto:http://www.banat.cz/

Chystáte se na dovolenou mimo Čechy, ale nechce se vám úplně opustit české prostředí? Vydejte se do Banátu, tam totiž na váš rodný jazyk určitě narazíte. Banát je oblastí rozkládající se na území Rumunska, Maďarska a Srbska. Na jihu ho vymezuje řeka Dunaj, na západě Tisa a na východě Karpaty. V Banátu se nachází nemalá česká menšina, která sem přišla v polovině 19. Století. V rumunské části Banátu vybudovali čeští obyvatelé několik vesnic, z nichž některé se dochovali až do dnes. S novými obyvateli však přišla i jejich kultura, zvyky a tradice, které se tu ve skoro nezměněné podobě dodržují i dnes. Území bylo díky své poloze dlouhou dobu izolováno od okolního světa a můžete se zde setkat s tradičními řemesly a opravdu tvrdou prací.

České vesnice

České vesnice se leží v oblasti vápencového podloží a k vidění tu je mnoho nádherných jeskyň. Typické jsou také husté bukové pralesy, na které v Čechách nenarazíme. Za návštěvu určitě stojí jeskyně Pestera Liliecilor, či srbská jezera, nacházející se asi 60 kilometrů od Svaté Heleny. Svatá Helena je jednou z největších českých vesnic. Návštěvníkům nabízí například turistické projížďky na koni. V hornické vesničce Bígr můžete navštívit muzeum místního malíře Josefa Řeháka. V této oblasti se nachází také řada uzavřených dolů. Jedním z nich je důl Ujbányjeí. Ze Svaté Heleny se můžete vydat na výlet do zaniklé vesnice Svatá Alžběta. Ve vesnici Gerník se nachází Gernický kostel zasvěcený sv. Janovi Nepomuckému a jeskyně Filipova díra. Místní se ještě dnes živí prodejem podomácku páleného vápna a mletím mouky na vodních mlýncích.

Suvenýry z Banátu

Z Banátu si můžete přivést i řadu suvenýrů, především tradičních mléčných výrobků. Koupit si můžete kravský, kozí, či ovčí sýr, domácí víno nebo slivovici a med. Tradičním suvenýrem jsou také Gernické kroje a šátky.

Ubytování a doprava

V každé vesnici je množnost ubytování a na výběr je hned z několika variant. Je možnost si pronajmou chalupu, kempovat v tábořišti, přespat u místních nebo v penzionu. Prvním českým penzionem v Banátu je penzion U Medvěda ve vesnici Eibentál . Do Banátu (Svaté Heleny) vyjíždí přes sezónu pravidelná autobusová linka z Prahy a Brna.

Levná dovolená formou Eurovíkendů - nejlepší nabídka zde

Poslat nový komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Více informací o možnostech formátování

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.
To prevent automated spam submissions leave this field empty.