Madagaskar - ostrov jedinečné fauny a flóry

Ostrov ležící 480 km jihovýchodně od pobřeží jižní Afriky považují mnozí za přírodní div světa. Také sem láká velké množství přírodopisců a etnografů. Pro Evropany byl Madagaskar od nepaměti tajemný, a proto asi tolik přitažlivý.

Madagaskar - ostrov s krásnou přírodou

Již vzhled tohoto 4. největšího ostrova světa je rozmanitý. Jeho povrch tvoří z velké části náhorní plošina zvrásněná hlubokými koryty řek. Sever ostrova je vulkanicky aktivní. Vytvořilo se zde pohoří Tsaratana s nejvyšším vrcholem Maramokotro o výšce 2886 m.n.m. Sopečnou aktivitu zde dokládají kráterová jezírka, minerální prameny a horká vřídla, jež přitahují pozornost návštěvníků. Ve středu ostrova se vypíná pohoří Ankaratra s nejvyšším bodem Tsiarfajavena, na jihovýchodě pohoří Andringitra a jihozápadě Isalo, které tvoří národní park. Nejkrásnější částí ostrova jsou však písečné pláže a laguny s azurově modrou vodou. V této oblasti najdete spoustu jeskyní, které jsou z většiny zatím neprobádané.

Úžasná druhová rozmanitost. Nezapomeňte hledat lemury!

Vysoká izolace od okolního světa zapříčinila, že se zdejší fauna a flóra vyvíjely naprosto odlišně a s tou africkou nemá vskutku co do činění. Tento fakt dokládá také to, že se zde vyskytuje vysoké množství endemitů a druhů, které jinde nenaleznete. Jsou to například lemuři - nejprimitivnější, ale zároveň nejroztomilejší opice na světě. Zvláštností je, že se na ostrově nevyskytují žádné dravé šelmy. Rostlinná společenství jsou odlišná pro každou nadmořskou výšku. Nejvyšší hory jsou pokryty horskými loukami, nižší oblasti tropickými deštnými lesy a pruh podél pobřeží buší. Právě zde nalezneme největší množství endemitů. Vzhledem k poškozování přírody, vymírání živočichů a celkovému snižování biologické diverzity je otázka ochrany přírody na ostrově velmi důležitá.

Vyhlášené místo pro horolezce

Madagaskar je přitažlivým místem také pro sportovce - horolezce. Díky žulovým masivům se ostrov stal populární arénou bigwallových horolezeckých výstupů. Do historie horolezectví se zde zapsali také tři čeští horolezci.

Když budete mít štěstí, můžete na luxusní zájezd na Madagaskar narazit i v naší nabídce last minute a vyrazit tak na exotickou dovolenou za velmi lákavou cenu.

Poslat nový komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Více informací o možnostech formátování

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.
To prevent automated spam submissions leave this field empty.