Dovolená na Kypru - spokojenost jistá!

Dovolená na Kypru - spokojenost jistá!

I brzká jarní dovolená může přinést teplé počasí a koupání. Na Kypru na vás na jaře čeká mnoho zajímavostí! Vyhnete se hlavní sezóně s davy turistů a užijete si nezapomenutelnou dovolenou. Spokojenost je už předem jistá!

Letní dovolená v dubnu

Poprvé ve svém dlouhém životě jsem hlavní "letní" dovolenou strávil na přelomu dubna a května. S manželkou jsme využili program "Kypr 55+" pro občany Evropské unie podporovaný kyperskými institucemi cestovního ruchu. 28. dubna jsme odletěli do Larnaky a následně jeli autobusem slabou hodinku do letoviska Agia Napa, hotel The Dome Beach ****. Mysleli jsme si, že se budeme procházet podél moře, kochat se, jezdit na výlety, a když pánbůh dá, zkusíme i koupel v moři. Přišlo však velké překvapení! "Letní" dovolená byla opravdu letní! Přijeli jsme v době první sklizně brambor, mimochodem velmi oblíbených u britské královské rodiny, a do opravdu letních teplot. Procházky, kochání se a výlety zůstaly, navíc však přibylo i každodenní koupání. Ať už v bazénu s dvaadvaceti stupňovou sladkou vodou přímo u hotelu, či v moři - den ode dne jsme se koupali déle a déle. Pro představu vzdálenosti: pokoj - bazén cca 40 m, bazén - moře cca 60 m.

Příjemný personál i místní obyvatelé

Zázemí hotelu bylo skvělé - ubytování, stravování-polopenze formou švédských stolů i možnosti vyžití. Chování personálu bylo rovněž bez chyby, jejich vztah k hostům byl velice milý a přátelský - ne často se s takovým přístupem setkáme doma. Netýkalo se to jen hotelových zaměstnanců, ale i všech místních, se kterými jsme přišli do kontaktu. Slušná angličtina je samozřejmostí u všech, což je dáno i tradicí. Kypr byl až do roku 1960 pod anglickou nadvládou, dodnes se zde jezdí vlevo. Výhodou je i platba v eurech.

Cestování po Kypru

Kypr je poměrně malý, jeho řecká část ještě o jednu třetinu menší. Lze tedy říci, že prakticky všude můžete být za jednu až dvě hodiny. Například hodinová cesta klimatizovaným autobusem místního dopravce do Nikosie stojí sedm euro (zpáteční jízdenka), což plně dostačuje a lze stihnout i bohatou snídani vydávanou od sedmi hodin. Bylo to rozhodně výhodnější, než nabídka naší cestovní kanceláře. Cesta trvala prakticky stejně dlouho, ale stála 45 euro za osobu! Samozřejmostí je i seznámení se s okolím formou okružní jízdy, kde jsme měli možnost si dalekohledy prohlédnout tzv. mrtvé město Famagusty. Jedná se o hotelové komplexy v turecké části Kypru narychlo opuštěné turisty při jejich evakuaci za turecké invaze v červenci 1974. Údajně v hotelích zůstalo vše tak, jak turisté zanechali včetně talířků na stolech a oděvů ve skříních. Oblast je hlídána vojenskými silami OSN a vstup absolutně nemožný. Je to škoda, neboť jedna třetina ostrova je tím pro nás nepřístupná, s výjimkou přechodu na pas v Nikosii. Rozdělení odpovídá i poměru ve složení obyvatelstva – dvě třetiny jsou řeckých Kypřanů a jedna třetina tureckých (při necelém 1 milionu obyvatel). Nicméně tento fakt neměl žádný dopad na průběh naší dovolené. Dle místních je optimální doba pobytu v září. Moře je vyhřáté na třicet stupňů a červencová padesátistupňová vedra jsou již minulostí. Kdyby tato možnost byla, rád bych uposlechl a za pár měsíců opět sbalil kufry a přijel, zřejmě v době třetí sklizně brambor. Bohužel je to asi nesplnitelné přání. Proto děkuji za těch krásných 8 dní v ceně pod 10 tisíc korun a určitě někdy příště nashledanou na Kypru!

Poslat nový komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Více informací o možnostech formátování

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.
To prevent automated spam submissions leave this field empty.