Gruyéres - místo milovníků sýra a historie

Pokud chcete poznat opravdové Švýcarsko, měli byste vyrazit do Gruyéres. Tuto vesničku totiž samotní Švýcaři označují za nejšvýcarštější Švýcarsko a zároveň jako nejmalebnější vesničku Evropy. A že vám byl název povědomý? Není divu, vždyť tak se jmenuje pověstný sýr, který se zde vyrábí. Na své si tedy v malebné středověké vesničce uprostřed zelených alpských luk a kopců přijdou milovníci sýrů, malebné přírody i poutavé historie. Máte-li cestu do Bernu, určitě si dopřejte malou zajížďku a prozkoumejte, jak to s tím švýcarstvím je. Vesnička se nachází na cestě dálnicí mezi Bernem a Ženevským jezerem. Vydáte-li se tedy směrem na Bulle, po pár kilometrech se před vámi vynoří dominanta Gruyéres - středověký hrad - na pozadí štítu Moléson.

Vraťte se v minulosti o pět století zpátky

Přístup do vesnice je cizím vozidlům zakázán, budete muset tedy zaparkovat auto na parkovišti před městečkem. Sotva však vystoupíte a ocitnete se na hlavní ulici, nabudete dojmu, že jste se vrátili v minulosti o pět století. Dlážděné uličky jsou lemovány kamennými domky. Některé z nich jsou starší více než 400 let. Tím, že se v této části Švýcarska setkávají tři kulturní oblasti, stavby jsou laděné ve francouzském, italském a německém stylu.

Hrad hraběte Gruyéres

Z náměstí váš zrak upoutá středověký hrad hraběte Gruyéres stojící na protilehlém 800 metrů vysokém kopci nad vesnicí Epagny. Jeho strážná věž dodnes nabízí nádherný pohled na okolní krajinu a starobylé stavby v okolí. Ve svých interiérech ukrývá hrad vzácné tapiserie z 16. století a krajinářské obrazy francouzského malíře Jeana B. Camille Corota z 19. století. Zřejmě vás zaujme zvláštní exponát hradu - ostatek useknuté ruky neznámého majitele. Podle pověsti by se mělo jednat o památku na statečného vojáka z Gruyéres, jež přišel o svou paži v 11. století při křížové výpravě do Palestiny. Na podkladě výzkumu z roku 2003 se však objevila nová historka, která tvrdí, že ruka pochází z egyptské mumie z 3. století př.n.l. a do Evropy zřejmě připutovala s Napoleonovou kořistí.

Nechte se rozmazlit lahodnou chutí sýra Gruyéres

K exkurzi do výrobny gruyérského sýra vás budou neustále zvát všudypřítomné poutače. V hale "sýrového domu" La Maison du Gruyéres můžete na policích vidět zrát velká kola pověstného sýru. Po staletí se zde vyrábí stále stejným způsobem. Lahodnou chuť získávají sýry hlavně díky velmi kvalitnímu mléku. Od jara do podzimu jsou totiž zdejší krávy vyháněny na pastvu, kde spásají alpské bylinky. Tak mohou místní restaurace nabízet jedinečnou smetanu, ve které lžíce stojí, lahodné fondue či neodolatelný Grevyéres.

Slavnosti Poya

K tradiční výrobě sýrů se v Greyéres váže také slavnost Poya. Muži, kteří od jara do podzimu vyrábějí na salaších sýr, vyšňořeni v modrobílých košilích s drobnými kvítky zpívají tradiční písně a jódlují. Ze strání sestupují jedna za druhou krávy ověnčené květinami. Z dunivých hlasů pěvců vám v posvátné úctě naskočí husí kůže. A jak jinak by se měla zakončit slavnost než dobrým jídlem!

Nabídka Eurovíkendů ve švýcarsku i celé Evropě zde

Poslat nový komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Více informací o možnostech formátování

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.
To prevent automated spam submissions leave this field empty.