Vydejte se na slavnosti květin - nizozemská květinová korza

Že Nizozemí platí za květinový ráj, to ví kde kdo. Ale kolik lidí tuší, že Nizozemci milují své vypěstované pestrobarevné zázraky natolik, že každoročně v některých městečcích pořádají květinové slavnosti. Zejména na jaře tak máte možnost sledovat květinami obsypané vozové průvody putující od města k městu. Každý vůz, vyzdobený jinak, vyobrazující jiný příběh, soutěží o první místo v originalitě a celkovém estetickém výrazu. Pojďte se s námi podívat, kdy a kam se vydat za netradičním květinovým zážitkem.

Do květinového ráje do okolí města Lisse

Významnou pěstitelskou oblastí je okolí města Lisse. Zejména pak Keukenhofský květinový park ležící v těsné blízkosti Lisse patří k nejnavštěvovanějším místům celé země. Každoročně sem zamíří kolem osmi set tisíc návštěvníků z celého světa. Většina z nich se přijíždí podívat právě na proslulé květinové korzo putující z přímořského letoviska Noordwijk do Haarlemu.

S květinovým korzem z Nordwijku do Haarlemu

V časném dopoledni přestřihnou zahradnické nůžky na nábřeží Noordwijku startovní pásku. Takto začíná velký květinový den. Celý průvod se vydává na cestu. Motorky, osobní auta, velké vozy - vše zakryto do posledního milimetru pestrobarevnými kvítky se pomalu přemisťuje přes oblast Bollenstreek, postupuje směrem na Sassenheim, Lisse, Heemstede až do svého cíle v Haarlemu. Včetně zastávky na oběd zabere zdolání 40 kilometrové trasy 12 hodin.

Přiložte ruku k dílu

Celou slávu však předcházejí důkladné přípravy. Vyzdobit na 50 vozů stojí spoustu námahy a práce. Každý rok potřebujete na dané téma vymyslet zbrusu nový námět. Například na motto ročníku “Cesta Evropou” diváci viděli benátské gondoly, pařížský Moulin Rouge, portugalské kohouty, skandinávské vikingy či nizozemský větrný mlýn s kravičkou. Z výherního španělského povozu se dokonce ozývaly jižanské melodie. Jakmile je odsouhlasen námět, dají se do práce umělečtí zahradníci a vytvoří přesný plán rozmístění jednotlivých druhů květin. Organizátoři nechají sestrojit kovové konstrukce vyplněné polyurentanovou pěnou. Tři dny před samotným zahájením slavnosti se na opuštěné skelety vrhnou stovky dobrovolníků, kteří se v obrovské hale střídají dle vlastních možností až do brzkého rána. Podle plánu připevňují jednotlivé květy na konstrukci, jeden vedle druhého tak, aby podklad nemohl být zahlédnut.

Užijte si květinovou krásu a bujaré veselí v Haarlemu

Tato slavnost je pohlazením na duši pro všechny diváky. Oslněni budete nejen krásou květinové výzdoby. Slavnost je především zábava. V průvodu kráčejí mažoretky. Postupně se ve hraní střídají různé kapely. A především, v cílové stanici Haarlemu zábava teprve začíná. Noční bujaré oslavy se tak pravidelně protáhnou až do východu slunce. A kdy tedy máte za květinovým zázrakem vyrazit? Noordwijkské květinové korzo vyráží každým rokem jednu z dubnových sobot. Další akci stejného ražení můžete zhlédnout v září v Zundertu. A máte-li zájem o menší ovocnou výpravu, vyrazte do města Tiehl.

Oblíbené destinace pro cestování po Evropě - výhodné ceny

Poslat nový komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Více informací o možnostech formátování

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.
To prevent automated spam submissions leave this field empty.