Za nejromantičtějším zámkem do aglického Windsoru

Zámek Windsor

Hrad Winsor patří k nejvýznamnějším britským památkám. Po Pražském hradě je to druhý největší obývaný hrad na světě a nejdéle soustavně obývaný hrad už od dob Viléma I. Dobyvatele. Spolu s Buckinghamským palácem v Londýně a Holyrood Palace v Edinburghu je jednou z nejdůležitějších oficiálních rezidencí britské monarchie. Oblíbený je zejména současnou královnou Albžebětou II.

Hrad Windsor - nedílná součást života britských panovníků

Hrad Windsor sloužil Vilému Dobyvateli jako pevnost. Z původní dřevěné stavby se zachovala pouze kruhová věž z roku 1170. Winsorský hrad je po staletí nerozlučně spjat s britskými monarchy. Do výstavby hradu zasáhlo v historii spoustu panovníků. V období pokoje rozšiřovali jejich obytné části a v období nepokojů zlepšovali jeho opevnění. Hrad postupně sloužil jako kasárny, pevnost, sídlo či rovnou oficiální palác a někdy se stalo svým majitelům i vězením.

V královnině nepřítomnosti do státních komnat

Hrad Windsor demonstruje moc svých panovníků téměř devět století. Dnešní podobu mu však vtiskl Sir Jaffry Wyatwille v devadesátých letech 19. století. Král Jiří IV. nechal v té době hrad zrekonstruovat. Budova měla působit středověkým dojmem a měla vzbuzovat úctu a obdiv všech kolemjdoucích. Dalším královým úmyslem bylo zabezpečit větší soukromí královské rodině. V dobách jeho otce byl totiž hrad volně přístupný veřejnosti, což se králi pochopitelně nelíbilo. Sir Wyatwille svůj úkol v každém ohledu splnil. Na severní straně byly tedy umístěny státní komnaty, které jsou veřejnosti přístupny pouze v době královniny nepřítomnosti. Že je královna doma, poznáte podle vyvěšené standardy a běžného střídání stráže. Státní komnaty se používají při návštěvách významných hostů. Jsou zde totiž shromážděny významné historické poklady, například cenné obrazy nebo zbroj krále Jindřicha VIII. Většina pokojů byla upravena podle Sira Wyatville, pouze tři pokoje se zachovaly z doby Karla II. Významnou části Windsoru je Kaple sv. Jiří, ve které jsou pochováni někteří angličtí králové a každoročně se zde scházejí držitelé podvazkového řádu - nejvyššího řádu anglických králů. Zpřístupněn je také “Domek pro panenky”, jež byl vytvořen pro královnu Mary Edwinem Lutyensem.

Krásy městečka Windsor

Hrad Windsor naleznete ve stejnojmenném městečku v anglickém hrabství Berkshire. Je vzdálen pouhých 30 kilometrů od Londýna jihozápadním směrem. Zejména vlakem sem proto zamíří spousta turistů. Hlavní atraktivitou je zámek, ale ve středověkém městečku a jeho okolí je rozhodně co objevovat. Ve městě najdete Legoland, vybudovaný hned vedle Windsorského safari parku. Windsorské kolo v Alexandra Gardens nabízí úchvatný pohled na hrad, jeho zahrady a okolní krajinu. Nedaleko leží město Eton, známé díky prestižní chlapecké škole.

Vyberte si svojí dovolenou ve Velké Británii výhodněji

Poslat nový komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Více informací o možnostech formátování

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.
To prevent automated spam submissions leave this field empty.