Mayskými tajemstvími opředený Yucatan
Nížinatý poloostrov vybíhající mezi Mexický záliv a Karibské moře navštěvují každoročně davy turistů. A co je sem láká? Nejjižnější cíp Mexika proslul svými nádhernými písčitými plážemi u teplého moře, ale především památkami poukazujícími na kdysi mocnou říši Mayů. Mezi nejznámější turistická velkoměsta patří Cancún vybudovaný na pobřeží, navštěvované jsou unikátní památky uprostřed džungle, mezi nimiž dominuje komplex Chichén Itza, Palenque, Uxmal, Tulum, Merida a krásné krápníkové jeskyně - zejména Cenote Xlacah.
Merida - “Paříž západu”
Hlavním kulturním a hospodářským centrem Yucatanu je Merida. Zároveň poslouží jako nejlepší výchozí bod pro výpravy za památkami. Merida stojí na místě domorodého města T´ho, které bylo v 16. století dobyto Španěly. Ti následně přestavěli město v koloniálním duchu a dnes se můžete procházet širokými bulváry lemovanými velmi luxusními rezidencemi. V 19. století si tedy město pro svou elegantní podobu vysloužilo přezdívku “Paříž západu”. Nádhernou ukázkou koloniální architektury je Campeche, kde najdete nejstarší katedrálu Catedral de la Concepción. Určitě stojí za zhlédnutí!
Za tajuplnými mayskými chrámy
Nejfotografovanějším místem celého poloostrova je Tulum. Jedná se o chrámový komplex tyčící se nad oceánem. Jeho původ zasazujeme do pozdního mayského období. Mezi hlavní střediska mayské civilizace však patřil také Uxmal. Opuštěn byl v 16. století po příchodu Španělů. Dodnes se však zachoval Guvernérský palác, Kouzelníkova pyramida nebo Želví dům. Nejmagičtější na celém Yucatanu je však arecheologická lokalita Palenque. Většinu roku je zahalená v mlžném oparu, protože se nachází uprostřed džungle ve výšce 3000 m.n.m.
Krvavý Chichen Itzá
Jako jeden z nových divů je označován zmiňovaný krvavý Chichen Itzá. Byl vybudován v 6. století a kolem roku 1500 náhle opuštěn. Důvody nejsou známy. Do tohoto chrámového komplexu patří proslulá stavba Kukulkanova pyramida. Zde najdete slavnou “Studnu obětí”, kam Mayové vhazovali malé chlapce v období nedostatku vody. Abyste se dostali na vrchol této pyramidy, musíte překonat 365 schodů. Poblíž se nachází také hřiště na míčové hry poukazující na sportovní založení Mayů. Vědci však tvrdí, že míčové hry byly součástí obětních rituálů. Zatím se neví, zda to bylo vítězné nebo poražené družstvo, které bylo obětováno.
Sídlo bohů - Popocatépetl
Další významnou lokalitou byl pro původní obyvatele dodnes aktivní vulkán Popocatépetl, v jazyce Nahuů známý jako “Kouřící hora”. Dodnes figuruje u části indiánského obyvatelstva jako sídlo bohů. Sopka se vypíná do výšky 5452 m.n.m. a je tak druhou nejvyšší horou Mexika a zároveň jedním ze symbolů celé země. Kolem vulkánu byl vyhlášen národní park Ixtaccíhuatl, jež můžete rovněž navštívit.
Poslat nový komentář