Rakousko v zimě - krampusové i vánoční trhy a k tomu perfektní lyžování.

http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:SalzburgerAltstadt01.JPG

Krásný advent, a to nejen v lyžařských centrech, můžete prožít i v Rakousku. Nejen že se zde skoro v každém městečku konají adventní trhy, ale setkáte se zde i s průvodem krampusů. Jejich svátek se sice kryje s naším Mikulášem, ale potkat je můžete od listopadu do ledna v alpských městech i vesnicích. Krampus je obdoba čerta, který u nás doprovází Mikuláše. Ovšem kdyby u vás zazvonil na dveře, asi byste zalezli spolu s dětmi pod postel. Krampuslauf je tradice stará až 500 let a tradiční jsou stále i kostýmy. Základem je kožich, nejčastěji z horské kozy nebo ovce, kolem pasu připevněný kravský zvon, kravský ocas, řetěz a nůše na zlobivé děti. Zlatým hřebem je vyřezávaná dřevěná maska, ručně malovaná, často děděná v rámci rodiny a hlavně opravdu hrůzostrašná. Dojem pak umocňují přidělané pravé rohy.

Jak vypadá průvod krampusů?

Během průvodu, či přesněji běhu, čertů mezi sebou soutěží různě velké skupinky o to, kdo je nejlepší. Hodnotí se přitom nejen kostým, ale i celkový dojem. Skupinky také často doprovází i další strašidla či pekelné vozy. Ale nejedná se o spořádaný špalír, krampusové dělají neuvěřitelný rámus, šlehají plameny i okolostojící a může se stát, že se vám pokusí odnést i zlobivé dítko. Do čertovských masek jsou většinou oblečení mladí kluci a nahánění hrůzy si opravdu užívají. V alpském středisku Zell am See nejsou od diváků ani oddělení zábradlím a náležitě toho využívají.

Nejlepší průvod čertů je ten největší

Největší Krampuslauf se koná nedaleko Salzburgu, v obci Schladming. Účastní se ho na 1200 čertů a až 12 000 diváků. Ten letošní se pořádá 1. 12. 2012. Pokud jste na ně zvědaví, ale máte třeba bojácnější děti, rezervujte si hotel s výhledem přímo do ulice, kterou průvod prochází. Ale dlouho se nerozmýšlejte, místa rychle mizí. Za návštěvu stojí i zmíněný Salzburg s největšími vánočními trhy v Evropě. A abyste si atmosféru Vánoc opravdu vychutnali, navštivte tu i kapličku St. Nikolaus, kde se vůbec poprvé zpívala vánoční píseň Tichá noc.

Poslat nový komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Více informací o možnostech formátování

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.
To prevent automated spam submissions leave this field empty.