Studovala jsem jazykový kurz na Maltě

Ostrov má jen 27 km na délku a 15 km na šířku. Města a vesnice tu vzájemně přechází jedno do druhého a svou barvou se příliš neliší od tamní přírody. Domy se staví se z místního bíložlutého pískovce. Bujné zeleně tady moc nenajdete, ale pohled na všudypřítomné rozkvetlé kaktusy a ibišky to plně vynahrazuje.

Maltská pohostinnost

Překvapí vás všudypřítomný klid. Hluk tu dělají pouze troubící auta. Lidé jsou přes poledne ukrytí ve stínu svých domů a ožívají spíše vpodvečer. Pohostinnost místních je ale typicky středomořská. Při první procházce městem jsem narazila na malou krejčovskou dílničku, nakoukla jsem dovnitř a dala se do řeči se staříkem, který mi začal vysvětloval, že business už není co býval. Ihned mi uvařil výbornou kávu a nabídl sušenky. Vyprávěl mi, že řemeslo zdědil po svém tatínkovi a nic jiného neumí. Povídali jsme si a já jsem byla překvapená, jak srozumitelně zní maltská angličtina. Vedle maltštiny a angličtiny, dvou úředních jazyků, je tu každému ve škole dána do vínku ještě italština nebo francouzština. Systém školství na Maltě je respektován v celé Evropě jako jeden z nejkvalitnějších.

Studijní pobyty na Maltě

Můj týden strávený s ostatními studenty v rezidenci soukromé školy GSE, byl nezapomenutelným zážitkem. Jedná se o menší školu, s moderně vybavenými učebnami. Aby se tu každý cítil jako doma, se stará majitel Karl se svými rodiči. Je poznat, že se jedná o rodinný podnik, protože spokojenost studentů je tu na prvním místě. Přišlo mi až neuvěřitelné, kde berou tolik trpělivosti a energie na zodpovídání stále se opakujících dotazů. Po škole studenti obvykle zajdou na blízkou městskou pláž a večer se schází u večeře, kde si vyměňují svoje poznatky a zážitky u výborného jídla. To se nedá opomenout, protože středomořská kuchyně je voňavá, lehká, zdravá a pestrá. A když po večeři dostanete ještě dezert, už vám nic nechybí. Prostě se cítíte jako doma.

Malta plná historie

Zvědavá na krásy Malty, jsem se vypravila hned druhý den po příletu do hlavního města Valletty. Historie Malty na vás nikde jinde nedýchá tak jako v této nedobytné pevnosti. Místní lidé vám vždy s hrdostí ochotně povypráví, jak dlouho museli bojovat o svoji nezávislost. Také proto je volební účast v této zemi vždy kolem 98%! Nezapomínají tak na odkazy svých předků. Jako jediná země byla Malta také odměněna válečným křížem za statečnost ve 2. světové válce, který mají dodnes ve znaku.

Za přírodou a povyražením na pláž

Naprosto jiná tvář Malty se vám ukáže, pokud vyrazíte na pobřeží. Pláže písečné, skalnaté, azurově modré laguny, útesy, možnosti jsou vskutku nekonečné. Krásný výlet jsem si udělala na Blue Grotto na jihu ostrova, kde si z loďky můžete prohlédnout korály na stěnách jeskyní a dohlédnout až na 20 m hluboké dno přes průzračně modrou vodu.

Nezapomenutelný ostrov Gozo

Navštívit sousední ostrov Gozo je na Maltě nutnost. Určitě bych se tam vypravila, i kdyby mě tam nezavedly pracovní povinnosti. Oba ostrovy jsou od sebe vzdáleny, co by kamenem dohodil, až se naskýtá otázka, proč nikdy nebyl postaven most. Důvod je prý prostý. Moře je mezi nimi tak hluboké, že by se nikomu nepodařilo postavit pilíře. Stejný problém tak nastává při těžbě ropy. Předpokládá se, že kolem Malty jsou velká ložiska, ale hloubka moře nedovoluje se k nim dostat. Za týden se toho dá stihnout hodně. Ale už v letadle na zpáteční cestě jsem si naplánovala, co musím určitě vidět příště. Rozmanité množství zážitků, míst a historie, které Malta nabízí, rozhodně neodpovídají jejím malým zeměpisným rozměrům.

Poslat nový komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Více informací o možnostech formátování

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.
To prevent automated spam submissions leave this field empty.