Alandy - ráj pro cyklisty

Ačkoliv jsou součástí Finska, mluví se zde zejména švédsky. Mají vlastní parlament, vlajku, vydávají dokonce své vlastní poštovní známky. Tato ostrovní autonomní oblast obklopená mořem je zahraničními turisty značně opomíjená. Přitom nabízí výborné podmínky pro cyklistiku a kempování. Pokud se chystáte strávit dovolenou v tomto duchu, finské Alandy jsou pro vás jasná volba.

Ráj pro cyklisty a nadšence vodních sportů

Souostroví tvoří na 6757 ostrovů, ostrůvků a útesů obklopených Baltským mořem v Botnickém zálivu. Z toho pouhých 60 je obydlených a trvale zde žije 26 000 lidí. Živobytí si obstarávají převážně rybolovem, zemědělstvím, ale zejména turistickým ruchem. U Finů a Švédů platí Alandy za významné rekreační centrum, a proto zde bylo postaveno mnoho rekreačních zařízení. Právě cestovní ruch udržuje místní hospodářství na dobré úrovni. Rovinatý ráz krajiny navíc vyzývá k tomu, aby návštěvníci do rekreace začlenili vyjížďky na kolech za místními památkami, kostely, starobylými ruinami a malebnými rybářskými vesnicemi. Mohutnému rozvoji cyklistiky napomáhá také to, že si na každém rohu můžete vypůjčit kolo. V létě pak na alandských cestách potkáte více kol než aut. Ostrovy jsou navíc navzájem propojeny přívozy a mosty, takže se dostanete kamkoliv budete chtít. Dalším lákadlem jsou vodní sporty. Populární je plachtění, jízda na kajaku či rybaření.

Za čím na ostrovech vyrazit?

Hlavním a největším ostrovem je Aland, je také nejhustěji zalidněn. Na něm se nachází hlavní město a centrum oblasti Marienhamn. Na ostrově Eckerö vás zaujme kostel ze 13. století, zříceniny kaple z 10. století a budova pošty z roku 1826. Turisty oblíbený je ostrov Finström s velkým pohřebištěm z vikingské doby a krásnými plážemi. Nachází se zde také kostel St. Mikael pocházející ze 13. století. Z hlediska podnikání a zemědělství je nejvýznamnější Jomala. Zde najdete jedině kostel z roku 1260. Ostrov Lemland je znám jako ostrov mořeplavců a rybářů. Je zde památník významného malíře Victora Westerholma. Naleznete zde jeden z nejstarších dřevěných kostelů této oblasti - Kostel St. Brigitta. Malby uvnitř kostela z roku 1280 patří k nejlepším dílům svého druhu ve Finsku. Kaple v Lamböte byla prý založena sv. Olafem. Vedle nově postavené napodobeniny stojí pozůstatky kamenné stavby, která je považována za nejstarší stavbu Finska a Skandinávie vůbec. Nejnavštěvovanější je ostrov Sund. Zájem turistů poutá středověký hrad Kastelholm a kostel ze 13. století se starobylými malbami gotlandských mistrů, monumentálním triumfálním křížem a dřevěnými plastikami.

Ideální čas na návštěvu? - Květen nebo září

Jestli jste se rozhodli vydat se na ostrovy, vyberte si nejlépe květen nebo září. V tuto dobu nebudou ostrovy přeplněny sezónními návštěvníky z Finska a Švédska. Mimo uvedené období bývá naopak většina zařízení zavřených a ani počasí nebývá nejpříznivější. Příjemný pobyt.

Vyberte si Aktuální výhodné Eurovíkendy zde

Poslat nový komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Více informací o možnostech formátování

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.
To prevent automated spam submissions leave this field empty.